Wpis z mikrobloga

Mam dylemat odnośnie zakupu działki. W mieścinie na sprzedaż są dwie działki w różnej lokalizacji
Pierwsza działka: 912 m2 zrobione przyłącze wody, w przyszłym roku kanalizacja, lokalizacja w obrębie "centrum" wsi. Cena 65 tysięcy zł

Druga działka: 1040 m2 bez przyłączy, ale z bezproblemowym dostępem, działki po świeżym podziale, droga dojazdowa będzie przekazana gminie, brak kanalizacji, lokalizacja na obrzeżach wsi, ok. 1,2km od "centrum", ale obok budują się nowe osiedla domów. Cena wyjściowa 50 tysięcy zł.

Zastanawiam się głównie nad tym, czy będę żałował brak kanalizacji.

#budowadomu #nieruchomosci
  • 20
@Misieeek: Musisz rozważyć i sprawdzić kilka rzeczy:
1. Czy możesz robić na działce oczyszczalnie, jeżeli tak to jest to bardzo dobra alternatywa dla kanalizacji i na dłuższą metę bardziej opłacalna
2. Czy lokalizacja działki jest dla ciebie dobra
3. Jak wygląda kwestia przyłączenia prądu na obu działkach
4. Jak wygląda plan zagospodarowania, czy nie będzie problemu z jakąś potencjalną świniarnią czy drogą szybkiego ruchu, ogólnie czy nic uciążliwego nie może powstać
@Misieeek: Wiesz to już twoja decyzja :), ogólnie kosztowo to o ile masz proste podpięcie kanalizy (ta sama stron drogi) to zapłacisz jakieś 4000-5000 za to czyli łącznie działka będzie kosztować o 20 000zł więcej i będziesz miał ją mniejszą o ponad 100m. Przyłącze wody to też coś w granicach 5000zł więc różnica spadnie do 15000zł, samą oczyszczalnie jesteś w stanie zrobić za 10 000zł więc jesteś na plus 5000zł i
@DiscoPolo: Koszt zależy od lokalizacji, ja np. pod warszawą zapłacę 6000zł za podpięcie wody, muszą zrobić przecisk pod drogą i zająć pas drogowy, a odległość to jakieś 10m łącznie.
@Misieeek: Tylko koniecznie się upewnij odnośnie oczyszczalni bo jak nie można to o ile nie chcesz walczyć z gminą to posiadanie szamba gdy masz alternatywę jest średnie.
@DiscoPolo: No ja za podpięcie samej wody (też pod warszawą) i to głównie przez to, że muszą zrobić przecisk przez drogę zapłacę 6000zł jakbym miał po tej samej stronie ulicy wodę zrobiliby to za 3000zł.
@Misieeek: ja bym wzięła tę działkę, gdzie masz jak najmniej dogadywania się z sąsiadami. Druga działka brzmi jak zrobiona z pola (czyli taka jak ja mam) i przede mną jest 7 działek, jedna droga i cokolwiek chcesz zrobić wymaga dogadywania się z 7(!) rodzinami. Łącznie z dociągnięciem mediów, które mogą naprawdę sporo kosztować i potem się okaże, że Ty chcesz to zrobić jak najszybciej, a ktoś przed Tobą ma to w
@lobo: kanalizacja to będzie inwestycja gminna na przyszły rok
@nielubiemycokien: droga będzie gminna, więc nie będzie potrzebna zgoda właścicieli działek. Natomiast tak jak pisałem, działki są świeżo po podziale i koniec końców za kilka lat na tym polu będzie ich ponad 30. Pole dalej są nowe zabudowania
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Misieeek: Szamba też nie ma co demonizować, wypuszczasz dostęp na zewnątrz działki, umawiasz się na regularny odbiór i zapominasz o sprawie. Za ścieki przy kanalizacji również byś płacił więc koszt miesięczny wywozu jest marginalny przy ogólnych opłatach.
@Lucius: Wywóz szamba to absurdalna kwota, u mnie w gminie to jest 250zł za 10m3 tyle trzeba wywozić przy 2 osobach miesięcznie, (średnio 300 litrów/dzień jedna osoba daje 9m3 miesięcznie). 3000zł rocznie to dużo kasy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lobo: Nie wiem skąd takie masz wyliczenia kolego ale dom jednorodzinny a w nim rodzina 2+2 wychodzi średnio 8m³ miesięcznie, wywóz takiej ilości na dolnym śląsku to koszt 180pln a od tego odejmując 80pln zaoszczędzone na sieciowej kanalizacji daje 100 pln miesięcznie.
@Lucius: Średnie zużycie wody na osobę to jest około 140-160 litrów na dzień czyli 2 osoby to około 300 litrów dziennie (9m3 miesięcznie) Praktycznie cała ta woda trafia do szamba. Rozumiem, że są różne rodziny i ta wartość może być niższa/wyższa, ale to takie średnie założenie. Przykładowo 10 minutowy prysznic to około 130 litrów wody, jedno spłukanie w toalecie to około 6 litrów. Jak masz w rodzinie 4 osoby które codziennie