Wpis z mikrobloga

#excel Skomplikowana sprawa: chcę usunąć literę "s" z każdego wyrazu w komórkach, ale pod warunkiem:
- jest to pierwszy wyraz występujący w komórce
- litera "s" występuje tylko na końcu tego wyrazu
Macie pomysł?
  • 32
  • Odpowiedz
@Xune: Może wkleję na żywca tekst z komórek:
- "immobilizes opponent for next round." - ma być: "immobilize opponent for next round."
- "Clears all debuffs for ally team" - ma być: "Clear all debuffs for ally team"
  • Odpowiedz
moze prosciej, bez = w srodku formul ;) uzywajac ZASTAP (REPLACE) zamiast PODSTAW (SUBSTITUTE) :

=IFERROR(REPLACE(A1;FIND("s ";A1&" ");1;"");A1)

?

od srodka:
- find "s " w komorce A1 z doklejona na koncu spacja zwroci pozycje tego "s " (@boelczaj spacja jest doklejona GDYBY jednak trafila sie komorka z 1 wyrazem konczacym sie na s)
- replace zamieni 1 znak na tej zwroconej pozycji na "" (pusty)
- gdyby find nic nie znalazl
  • Odpowiedz
@brak_nicku: ahahah slepy jestem :D powyzsze bedzie dzialac TYLKO jesli zawsze jest s na koncu pierwszego. zasugerowalem sie tabelka z komorkami z s na koncu pierwszego wyrazu zawsze.
jak zwykle masz racje :D
  • Odpowiedz
lepiej?


@taju: tak na oko to w tej wersji powinna działać. Ale to jest jakiś challenge żeby napisać formułę robiącą to samo, ale bez znaku = w środku, bo niepokoi OPa :D?
  • Odpowiedz
@taju: jak chcesz mniej funkcji i bez = (w oryginale można było zmienić na <> i zamienić argumenty JEŻELI), to też można:

=JEŻELI.BŁĄD(PODSTAW(A1 & " ";"s ";" ";1-(ZNAJDŹ("s ";A1 & " ")<>ZNAJDŹ(" ";A1 & " ")-1));A1)
Tylko czytelność zaczyna na tym cierpieć.
  • Odpowiedz
Dziękuję za zaangażowanie :) posprawdzam po południu i odpiszę każdemu. Co do "=" wewnątrz formuły to byle działało, po prostu pierwszy raz takie coś widzę i nie wiem jak zrozumieć formułę. Poświęcę trochę czasu i będę (może) wiedział co jak działa
  • Odpowiedz
@boleczaj:

Poświęcę trochę czasu i będę (może) wiedział co jak działa


brawo, dobre podejscie.

Co do "=" wewnątrz formuły [...] po prostu pierwszy raz takie coś widzę i nie wiem jak zrozumieć formułę


na razie bez wyjasnien - poeksperymentuj:
- wpisz sobie gdzies w wolna komorke: =1=1
- potem: =1=2
- albo: =1<>1
- oraz: =1<>2

potem juz z gorki:
=SUM(A1:A10)=B1
=SUM(A1:A10)<>B1
=SUM(A1:A10)=SUM(B1:B10)

no i z funkcja IF:
=IF(SUM(A1:A10)=B1;"rowne", "nie bardzo")
  • Odpowiedz