Wpis z mikrobloga

Znów coś w aplikacji spieprzyli więc zdjęcie w linku: https://www1.zippyshare.com/v/Iol9E6WQ/file.html
Spotkał się ktoś z was z takim pękaniem ściany fundamentowej? Ława w tym miejscu jest cała, a na ścianie taka rysa w linii prostej. Mam wrażenie że stało się to po kuciu 3 otworów na przepusty około 2-2.5m od pęknięcia. Jutro wizyta kierownika ale nie daje mi spokoju to i zastanawiam się jak duża wixa z poprawą tego może teraz być.
#budownictwo #budujzwykopem #budowadomu #budowa
  • 22
@fgjfgyuft: ława w żadnym innym miejscu nie jest pęknięta nie osiadła gdzieś? Wydaje mi się, że ta rysa nie jest groźna, murowane będzie na izolacji poziomej i powinno się rozejść to naprężenie. Ale fakt nie jest to fajne i dosyć dziwne. Ciekaw jestem opinii jakiegoś eksperta w temacie. Taktyk
@Rafalski45 nigdzie na ławie nie ma pęknięć, ani w tym ani w innych miejscach, jedyne jakie jest to właśnie to jedno na ścianie z bloczka. Wydawało mi się że to wina tego że kułem przepusty, chodź
Kazdyziomzbierazlom mówi że raczej to nie ma z tym związku co mnie nieco niepokoi ;p
@Rafalski45 kurde niedobrze w takim razie... na logikę to skoro pęknięcie jest powyżej ławy to może by przemurowac ten fragment, tylko skąd ta rysa może być. Ściana nieobciążona w żaden sposób a tu takie jaja
@Evert spoko
@Rafalski45 tylko czy takie coś jest na tyle wytrzymałe żeby nie było potem jaj po postawieniu nośnych że mi na nich rysa wyjdzie? Ogólnie takie coś może by spowodowane np. kamieniem w zaprawie? Tak zachodze w głowę jak do tego mogło dojść, skoro ława cała, a rysa na murze na całą wysokość i to idealnie w linii prostej.
@fgjfgyuft: Rysa termiczna. Nie bez powodu podaje się, że prace budowlane najlepiej wykonywać w temperaturach od 5 do 25 stopni Celsjusza. Ścianę murowaną z bloczka betonowego można w uproszczeniu przyjąć jako ścianę betonowa, dla której maksymalna odległość między dylatacjami wynosi 5m. Fragment muru do przemurowania i ewentualnego zwieńczenia wieńcem.
@fgjfgyuft: Zakładam, że skoro doszło do samoczynnego zdylatowania ściany, to ma te 5 metrów długości, a to już blisko do granicy 6 m, po której przekroczeniu wieniec jest obowiązkowy zgodnie z stara polską normą murową. Według mnie dla świętego spokoju powinno się zawsze praktykować wieniec na ścianach z bloczków betonowych. Zawsze to zabezpieczenie na działanie sił bocznych w momencie zasypywania budynku.
między osiami ścian które ona zamyka jest 490cm, czyli ściana będzie miała te 514cm. Dzięki za pomoc, dziś jeszcze zobaczę się z kierownikiem i padnie konkretna decyzja
@dyzenteria swoją drogą ostatnio przeszły nawałnice i przy ścianie wewnątrz stało około 15 cm wody przez parę godzin, a na kolejne dni było tak jak wspomniałem, koło 30 stopni a w nocy spadało do 15,myślisz że ta wilgoć mogła mieć dodatkowy wpływ na to?
@fgjfgyuft: Ok, rzeczywiście coś odznacza się na tej ławie. Dysperbitu nie będę komentował. Wilgoć nie, napór wody bardziej, ale nie przy takiej ilości. O ile zarejestrowane przez Ciebie 15 cm wody nie było w rzeczywistości podczas nawałnicy basenem wypełniającym cała objętość zawarta w obrysie ścian fundamentowych.