Wpis z mikrobloga

@Francisco_dAnconia: Litwa jako bardzo mały kraj pod względem populacji, a przez wieki zdominowana przez wpływy polsko-rosyjskie, po odzyskaniu niepodległości musiała zbudować na nowo swoją tożsamość. Podążyli oni drogą wyparcia się bliskości z Polską tzn. jesteś Litwinem bo nie jesteś Polakiem, Rosjaninem czy Białorusinem. Odrzucili historyczne barwy godła i wybrali zupełnie egzotyczne by na nowo stworzyć swoją tożsamość, niemniej wciąż uznając siebie jako jedynego dziedzica wielkiej Litwy. W ogóle to na Litiwie
@International_couple: Bo unia była błedem przyjecie do siebie masy mało zaludnionych ziem oraz prawosławnej szlachty z terenów dzisiejszej Ukrainy i Białorusii. Szlachta ta była bardziej wschodnia niż zachodnia co nie polepszyło naszej sytuacji. Rosja ciągle wystawiała pretensje do prawosławnych ziem Litwy jako matka ,,wszechrosji'' . Do uni doszło tak na prawde tylko dla tego że szlachta Litewska została zmuszona przez Zygmunta II Augusta gdyż Litwa była pustoszona w Wojnie litewsko-moskiewskiej 1558–1570.Sami
@I_N_K_W_I_Z_Y_T_O_R: A kto mówił po Litewsku? Tylko chłopi na Żmudzi. Polski, Rosyjski i Łacina to były języki dyplomacji, administracji i biznesu. Obecna Litwa, a ta z Księstwa Litewskiego to dwa zupełnie inne twory społeczno-kulturowe. Niemniej to jest podstawą ich obecnej tożsamości, prawdziwy niepodważalny fudnament. Co wisi na ścianie u dziadków mojej żony:
Pobierz
źródło: comment_1627073704Iys32cWRXlFfD4P6Pl4Yni.jpg
@International_couple: Ale ja to wiem że po Litewsku mówili chłopi tak jak w Imperium Osmańskim ,Turecki był jezykiem chłopków a samo słowo Turek oznaczało chłopa. Wielkie ksiestwo Litewskie to panstwo wielokulturowe złożone głównie z prawosławnych słowian nie bałtów i obecna Litwa nie ma do niego podjazdu a oni pobrowolnie wyparli sie swojej przyszłości. Polski i Łacina były dominujące aczkolwiek na wschodzie Litwa oraz Rosja jezyk polski uchodził za wykwintny i zachodni