Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Uczę się Javy już ponad pół roku, przez ten czas pisałem w miarę proste programy używając różnych bibliotek, było kilka pluginow do Minecrafta, bot do discorda, jakieś programy zajmujące się zmianami w dużej ilości plików, program do szukania rzeczy na OLX (bez zbędnych reklam itp). Teraz, gdy już znam podstawy Javy oraz myślenia obiektowego chciałbym wejść w coś bardziej ,,interaktywnego", chce zacząć budować strony www, na których po naciśnięciu przycisków program w javie dostaje komunikat i może wywołać jakieś akcje- taka zabawa w front end + back end. Czego użyć, żeby zacząć się bawić w takie coś? Znalazłem bibliotekę Spark, która tworzy własny serwer i udostępnia stronę, ale nie chcę się uczyć czegoś, jeżeli nie jest to efektywne :p. Jakie polecacie biblioteki oraz kursy do łączenia stron www z programami działającymi w tle?
#java #programowanie #programista15k #webdev #html #javascript
  • 17
@Retsew: Ale front można pisać bez żadnego frameworka. Jeśli jarała cię do tej pory głównie Java to możesz używać (przynajmniej na początek) Springa z Thymeleaf albo nawet ze statycznym HTMLem. Nawet polecam tę drogę, bo wtedy będziesz wiedział co dają frameworki na frontendzie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@amantadeusz: tak jak wyżej, raczej chce zrobić prostą stronę żeby tylko poklikac i pobawić się :p mam jeszcze 2 lata technikum przed sobą, więc nie mam parcia na zdobycia pracy za miesiąc :)
@mudzo: umiem w czysty HTML i chce zrobić prostą stronę z paroma guzikami, textareami, wyświetlaniem napisów itp.


@Retsew: No to masz do wyboru: template engine np. Thymeleaf i zwracanie html renderowanego na serwerze (czyli template uzupełniony danymi - to wszystko dzieje się w Springu - i zwrócony jako html do przeglądarki). Albo douczyć się podstaw JavaScript - manipulowanie drzewem DOM (czyli zmienianie html) + zapytania asynchroniczne do serwera (czyli de
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Killeras: podesłałbys mi książki? Z chęcią się zapoznam :) albo chociaż napisz jakie tytuły polecasz.

@Retsew: szukaj Springa (tylko najlepiej od razu Rest Api a nie MVC, bo jest sporo tutoriali tego drugiego a w pracy to raczej rest). Z frontu to albo same HTML z CSS, albo Angualar (całkiem przyjemny), ale słyszałam, że React łatwiejszy na wejście. :)
Info odnośnie springa możesz śmiało szukać u Bykowskiego na blogu i