Wpis z mikrobloga

Przy okazji #polskiwal dowiedziałem się jak ludzie mało wiedzą o podatkach. Podstawowy brak wiedzy to wrzucanie w koszty. Mnóstwo osób myśli, że jak wrzucisz sobie coś w koszty to masz za darmo. Nic bardziej mylnego. Proszę plusować, żeby jak najwięcej osób się do edukowało
Przedsiębiorca otrzymał rachunek za firmowy abonament telefoniczny w kwocie 100 zł netto. Rozlicza się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) i jak to wygląda na kwotach:
- Łącznie zapłacił 123 zł brutto (z VAT-em),
- 23 zł rozliczy względem podatku VAT (VAT naliczony),
- do kosztów firmowych wliczy wartość 100 zł, który proporcjonalnie zmniejszy zaliczkę na podatek dochodowy (obniży nam podatek dochodowy o 18 zł: 18% x 100 zł),
- zatem w rzeczywistości ten rachunek za abonament będzie kosztował: 123 zł brutto – 23 zł – 18 zł = 82 zł.

Przy braniu samochodu czy normalnie lub w leasing jest tak samo. Przy czym samochód bardzo często bierze się w połowie na cele prywatne. Wtedy odlicza się jeszcze mniej. Mogę to opisać oddzielnie.
Podsumowując 82 zł pokrywasz z własnej kieszeni z dochodu netto, który Ci został. Czyli dochód po odjęciu podatku dochodowego.
PS. mam wrażenie, że niektórzy pzedsiebiorcy też nie wiedzą jak to działa bo próbują na silę robić sobie koszty.
#ekonomia #polska #biznes #januszalfa #januszebiznesu
atencjon - Przy okazji #polskiwal dowiedziałem się jak ludzie mało wiedzą o podatkach...

źródło: comment_16281446629X8zPMo8uzH9A3ftBlEu7E.jpg

Pobierz
  • 227
@atencjon: Swoją drogą dla szarego obywatela na etacie #!$%@?ące są odliczenia dotyczące np samochodów, które przysługują firmom. #!$%@? windują ceny. Zaraz się zlecą TO ZAŁUSZ FIRME KOMUCHU. No ale taka prawda, że po odliczeniu częsci VATu, wrzuceniu w koszty raty leasingu, ubezpieczeń, serwisów ziomek śmiga furą tak samo prywatnie jak ja tylko on może sobie tę furę kupić za ok 100k a ja za 130k. No i nie chcę zabierać możliwości
@Anszyxd: @atencjon: Chodzi o to, że na koniec roku księgowa mówi Panu Januszexowi:
"Panie Januszu Zarobił Pan całkiem sporo w tym roku więc do zapłaty będzie XXX do skarbówki, ewentualnie może Pan kupić se Audi i odliczyć to od podatku"

No i Janusz ma wybór, albo kupić auto którego w sumie nawet nie potrzebuje ale dzięki temu może nabić koszt dla firmy i obniżyć część podatku. Więc albo zapłacić podatek
Swoją drogą dla szarego obywatela na etacie #!$%@?ące są odliczenia dotyczące np samochodów, które przysługują firmom. #!$%@? windują ceny. Zaraz się zlecą TO ZAŁUSZ FIRME KOMUCHU. No ale taka prawda, że po odliczeniu częsci VATu, wrzuceniu w koszty raty leasingu, ubezpieczeń, serwisów ziomek śmiga furą tak samo prywatnie jak ja tylko on może sobie tę furę kupić za ok 100k a ja za 130k. No i nie chcę zabierać możliwości odliczeń przedsiębiorcom
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
bo na koniec dnia oddajesz dzieki temu mniej hajsu skarbowce

@Anszyxd: perpetuum podatkuum xD a ty myślisz że te pieniądze, które płacisz za ratę czy inna rzecz/usługę to w cudowny nieopodatkowany sposób w całości trafiają do wytwórców, którzy własnymi nieopodatkowanymi rękami wytwarzają dobra? ( ͡º ͜ʖ͡º)

To wszystko jest wielokrotnie i wielopoziomowo opodatkowane - i jak sobie kupisz lepsze auto do którego musisz lać lepszy olej,
@Niggalke: Tak sobie myślę, jakby doradzić takiej osobie. Założ sobie firmę bo można pracować na etacie i założyć. Nawet lepiej bo jest ZUS dużo mniejszy. Bierzesz na firmę samochód, a taki za 200k bo co sobie będziesz żałować w końcu za darmo. Płacisz sobie tylko chyba składkę zdrowotną i jeździsz luksusowym samochodem. Ba nawet paliwo sobie wliczasz. Swoją drogą dlaczego w wielu firmach mają stare maszyny, nie mają robotów itd. Mogli
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@atencjon: mam kumpla co wynajmowanie chaty w której mieszka wrzuca w koszty. bo w niej też pracuje

Czyli z 2000 jakie by płacił typ na etacie z dochodu netto, kumple placi 1333 z dochodu netto
Czyli 33% mniej