Wpis z mikrobloga

Ciekawi mnie często widoczna współpraca Mołdawii z Ukrainą. Zastanawiam się jakie mogą być jej źródła i jak widzi Ukrainę ten mniejszy kraj. Czy przyczyną współpracy jest Nadniestrze i wspólne interesy przeciw Rosji czy też może jakaś niechęć Mołdawian do Rumunów forsujących powrót Mołdawii do macierzy ( słyszałem że sami Mołdawianie są w tej kwestii podzieleni). Przed wojną w Donbasie Ukraina była mało pomocna dla Mołdawian. Mimo braku jawnego wsparcia dla Nadniestrza nie pokusili się na izolację Nadniestrza od rosyjskich wojsk. Jak zaczęła się wojna z Rosją w 2014 to już Ukraińcy blokowali rotacje żołnierzy rosyjskich do Nadniestrza. Mołdawia natomiast użyczyła część swojego terytorium aby Ukraina mogła mieć tymczasową trasę na Besarabię, gdzie prowadzi tylko dwie drogi jeśli się nie mylę i to obszar odcięty od reszty Ukrainy
Czy ktoś zna jakąś dobrą książkę na dany temat?

#moldawia #ukraina #aryoconcent
  • 10
Żenada że Ukraina ma interes w przemycie do Naddniestrza. Jeszcze bardziej wstyd za moich rodaków o poglądach nacjonalistycznych którzy w latach 90-ch interweniowali w tym regionie tłumacząc się wsparciem mniejszości ukraińskiej, a tak naprawdę popierając "Matuszkę-Rosję" ()
Narodowcy ukraińscy to prawie zawsze przypał i żenada
Jeszcze bardziej wstyd za moich rodaków o poglądach nacjonalistycznych którzy w latach 90-ch interweniowali w tym regionie tłumacząc się wsparciem mniejszości ukraińskiej, a tak naprawdę popierając "Matuszkę-Rosję" ()

Narodowcy ukraińscy to prawie zawsze przypał i żenada


@bogeedan: Spłycasz temat i generalizujesz. UNSO czyli nacjonaliści brali udział w walkach w Naddniestrzu jak i w wojnie czeczeńskiej przeciwko Rosji. Naddniestrze jest traktowane jako część słowiańskiego świata, więc tu interesy
@Aryo: zawsze patrzyłem na to Naddniestrze, Abchazję i Osetię jak na "mini Donbas". Jestem liberałem i jestem za tym aby Ukraina miała dobre stosunki z sąsiadami oraz by mniejszości narodowe w Ukrainie miały możliwość pielęgnować kulturę rodzinną.
@Grewest: emigracja młodych do Europy, bida i nędzą. Mimo to różnica między Naddniestrzem i Rumunią ba nawet Mołdawią będzie rosła, państwa demokratyczne będą się wzbogacać, co spowoduje to że mimo propagandy ludzie będą się orientować na Europę.