Wpis z mikrobloga

1. Zmuś Pakistan do uwolnienia jednego z założycieli i dowódcę Talibów.

2. Zmuś Afgańczyków do wypuszczenia 5000 Talibów z więzień i pozwól im wrócić do swoich oddziałów

3. Wbrew Kongresowi i Senatowi zmniejsz liczbę stacjonujących żołnierzy w Afganistanie do 2500 na pół roku przed planowaną ewakuacją (2500 żołnierzy na kraj o powierzchni 2x większej od Polski).

4. Zdziw się, że pół roku później, że Talibowie mają pełne szeregi, są zorganizowani i przejmują prowincję za prowincją.

5. Próbuj usunąć z internetu swoje przechwałki co do tego co zrobiłeś w sprawie Afganistanu.

Źródła: 1 2 3 4


#usa #afganistan #neuropa #4konserwy #geopolityka #bekazprawakow
Pobierz
źródło: comment_1629195209OrSpN98C3pa5HkQwsLW2Y3.jpg
  • 81
Biden podtrzymał decyzje o wyjściu, bo to była dobra decyzja. Obarczanie odpowiedzialnością Trumpa za to jest bez sensu.


@qluch: to z jakiego powodu na wykopie jest krytyka Bidena? Trump i Biden zrobili słusznie że wyszli z Afganistanu. A czy błędem było wejście? Nie wiem. Z perspektywy czasu może i tak, ale Bush w 2001 roku chyba nie myślał, że po 20 latach Afganistan będzie tak samo dziki. No zachód za bardzo
Zdziw się, że pół roku później, że Talibowie mają pełne szeregi,


@rzep: Dlaczego zdziw się skoro ktoś wczoraj zdaje się odkopał artykuł jak to Pompeo dogadał się, że Afganistan im oddadzą? Chyba, że to znów jakieś kolejne manipulacje.
@rzep Świetnie ująłeś to czego nie potrafię zrozumieć. Skoro Trump chciał wyjścia wojsk USA z Afganistanu (co jak widać było słuszną decyzją) to dlaczego po prostu stamtąd nie wyjechał, skoro rzekomo udało się stworzyć poważną armię afgańską, a zamiast tego wcześniej zawarł porozumienie z Talibami? Przecież tak tylko osłabił swoich sojuszników, na których uzbrojenie i wykwalifikowanie Ameryka wydała miliardy.

Nie ukrywam, że jestem laikiem w sprawie bliskiego wschodu, ale byłoby fajnie jakby
@Koliat: Mudżahedini z czasów interwencji ZSRR to nie talibowie. Ci drudzy powstali w latach 90 i początkowo rekrutowali się z części mudżahedinów walczących dawniej z Sowietami. Inni mudżahedini z tych lat jak chociażby Ahmad Masud wraz z resztą zbrojnie zwalczali talibów i stworzyli Sojusz Północny, żeby ich wyeliminować. Przestańcie powielać tę idiotyczną narrację.
@rzep: ale przecież to wygląda jak planowana akcja. Afganistan niczego się nie nauczył, przez 20 lat finansowania przez USA nie był przygotowany do obrony własnego państwa, a Stany za dużo to kosztowało już, więc sorry nara. I czy byłby to Trump, czy byłby to Biden (do tej pory nie śledziłem sytuachi i byłem przekonany, że to Biden właśnie) to pochwalam wycofanie się z tamtych terenów.

Ciekaw jestem tylko, czy ludzie, którzy
@rzep: no jakby super, decyzje Trumpa co do wymiksowywania się z bliskiego wschodu to jedno, ale jednak Biden to znacznie bardziej obyta osoba w amerykańskiej polityce z dużo większym doświadczeniem, gdzie jeszcze 5 tygodni temu mówił, że nie będzie to przypominało Sajgonu. Jakby no jestem tylko rando wykopkiem ale na moje oko, byliby w stanie zabezpieczyć cały Kabul do czasu wyjścia wszysykich wojsk/pracowników/współpracowników, a nie #!$%@?ć tego na zasadzie: Ej kochani
wszystkie te rzeczy zrobiła administracja Trumpa.


@rzep: Zabawny jesteś.
Wyjście Amerykanów zaaprobowała administracja Bidena, bo jej nie zmieniła. Problemem nie jest wycofanie Amerykanów z Afganistanu, ale jej charakter.
Paniczna ucieczka.

Za to odpowiada tylko i wyłącznie Biden.
Jestem ciekaw czy jakby teraz rządził Trump to wykopki mówiłyby że sytuacja w Afganistanie super i sami sobie winni czy jednak robiłyby fikołki i szukały innego winnego zaistniałej sytuacji.


@Kozajsza: No przecież, że tak. Afgańczycy niewdzięczni, nieudacznicy, cywilizacji tam się nie da zaszczepić, a po 20 latach Trump ich zdaniem tylko zamknął ten beznadziejny temat, aby zasoby przekierować tam, gdzie ma to sens i gdzie jest logiczne. Sytuacja w Afganistanie, tak