Wpis z mikrobloga

#akwarium #akwarystyka

Witam, potrzebuję pomocy dla początkującego bo nie wiem w którą stronę pójść, a nie odpuszczę. Coś mi się wydaję, że problemem jest brak nawozów i może za dużo światła. Chciałem uniknąć nawozów i prowadzić bardziej akwarium LT. jeśli to możliwe. Jestem po restarcie pierwszego 3 miesięcznego akwarium w którym przegrałem walkę z glonami i nie było co ratować( krasno, nitki, zielenice, okrzemki ) , a kryptokoryny straciły wszystkie liście i został sam ich korzeń. Tydzień po restarcie znowu zaczyna się to samo , czyli rośliny zaczynają marnieć na korzeniu już są chyba krasnale i będę go gotował, ,a pewnie skończy się wysypem glonów w całym akwa w końcu.

Postawiłem raz jeszcze na :
- 1/3 kran z uzdatniaczem i 2/3 RO ( mam zajebiście twardą wodę więc zdecydowałem się na RO ) + 30% wody ze starego akwa do tego seachem stability na rozruch , kubeł sobie chodził w wiaderku ze starą wodą. Po restarcie według testu JBL paskowego ( słyszałem , że #!$%@? , ale nie chcę znowu kasy pompować w kropelkowe ) NO2 i NO3 oraz twardości i PH w normie.
- substrat podżwirowy Tropica 1 cm , na połowie gdzie rosną rośliny, na to gruba wartswa wymytego żwiru
- korzeń red moor z którym od poczatku były problemy, ja nie śluzowiec to chyba okrzemki bo miał ciągle brązowy nalot,który mimo że wyszczotkowałem przy restarcie wodą z kwaskiem, to znowu w mgnieniu oka obrósł w krasno i będę go gotował
- kamyczki wygotowane z kwaskiem cytrynowym - grey mountain stone
- rośliny , x3 nowe cryptocoryny green które padają powoli, a nowe liście skręcają się i żółkną, x3 nowy nurzaniec którego liście brązowieją, x3 gałęzatki, x3 anubias z przed restartu nana który się zwija i ledwo co pierdzi, ale żyje
- zacząłem od tygodnia świecić po 6 h

sprzęt : akwa 60x30x30 ( 54 l ) , pokrywa Diversa Aristo Plant LED 13W 1350lm 8000K, filtr Aquael Multikani 800, dwa moduły z gąbką i ceramiką, + prefiltr.
mieszańcy : 10 x neon innesa, 1 x military helmet
zdjęcia : https://imgur.com/a/XiIplOi
DragonZ - #akwarium #akwarystyka 

Witam, potrzebuję pomocy dla początkującego bo n...

źródło: comment_1629888843h37Dcpj4B3uk1Dt0kgLoX5.jpg

Pobierz
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@DragonZ: Ja każdemu kto zaczyna a #!$%@? się zna proponuje tak:
1) urządzasz akwarium nie zamieszczając w nim jeszcze w ogóle życia, po prostu przygotuj podłoże, poukładaj sobie co tam chcesz mieć korzenie i takie sprawy, dodaj jedynie jakieś 3 marne rośliny których i tak nie planujesz tam trzymać docelowo. Uruchom cały sprzęt i daj temu akwarium działać tak przez miesiąc. (Dodaj jeśli chcesz jakieś bakterie albo inne preparaty na start).
@DragonZ: Ja mam jedną metodę na działające akwarium. Czas. Nie kombinuj, czekaj. Miesiąc to czas na zauważenie zmiany, jeśli coś się psuje. Dobrze jest robić jedną zmianę na raz. Nie chaotycznie Ru coś zmienię tam coś zmienię... Wtedy nie wiesz o co chodzi.
Śluzówce po miesiącu znikną.
Cierpliwości. Jak jesteś początkujący i chcesz łów tech to po co woda to i substraty?
Nie wszystkie rośliny się przyjmą od razu.
Miej jakieś
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fimino: Ładuj jeśli chcesz ale tylko te rośliny których nie będzie ci szkoda. Rośliny mogą tak obrosnąć glonami na początku, że większość ich liści będzie do wycięcia i nie wszystkie przeżyją.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fimino: Na początku nie będziesz w stanie posadzić takiej masy roślinnej aby pokonać glony. W pierwszych miesiącach inwazja któregoś rodzaju glona, jakiś zakwit wody musi się zdążyc. Każde świeże akwarium musi przez to przejść i lepiej dla niego wtedy aby straty w nim były jak najmniejsze.
@1qazxc1: ja bym poszedl na kompromis, władować dużo malo wymagających/szybko rosnących roślin (np. pływających typu pistia, salwinia, limnobium, moze być rogatek lub jakieś nurzańce) powinno to zapobiec pojawieniu się glonów nawet na samym starcie akwarium jak zakładałem 60l to wrzuciłem tam tylko rogatka i posadziłem kilka nurzańców i jakąś żabienice, żadnych problemów z glonami (świecilem 6h pierwszy tydzien potem 8) rogatek wyciaga nadmiar substancji odżywczych z wody jak glony ale łatwiejszy