Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Zawsze jak idę do dentysty w #szwajcaria na kontrolę, to na wejściu jest wykonywany rentgen wszystkich zębów. Jak ktoś nie chce, to zamiast tego za dopłatą ma oglądanie zębów w podczerwieni.

Dopóki mieszkałem w #polska to rentgen u dentysty był dużym wydarzeniem. Miałem parę razy w życiu, głównie do ortodoncji. Do diagnostyki próchnicy nigdy.

Kto ma rację? Czy Polacy olewają i nie kontrolują porządnie, czy Szwajcarzy niepotrzebnie naświetlają ludzi promieniami X?

#dentysta #zeby #medycyna #zdrowie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #612606207b37e6000b7842f7
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Przekaż darowiznę
  • 19
OP:

stary, rentgen przy każdej wizycie ???? Po co????? Jesteś jakimś medycznie ciekawym przypadkiem żeby robić skan za każdym razem ? Co ma dziura w zębie do układu całej szczęki


@samuray: No mnie właśnie też to dziwi, ale już w 3 klinikach w Szwajcarii byłem i na hasło "podejrzewam u siebie próchnicę, chciałbym skontrolować" chcieli robić zdjęcie wszystkich zębów. I to jeszcze przed kontaktem z dentystą, po prostu rutynowo żeby
@AnonimoweMirkoWyznania: @samuray: Ja mam wrażenie, że w Szwajcarii robi się przesadnie dużo badań, bo to i tak klient płaci, a lekarz na tym zarabia. Do tego te badania zwykle mają przesadnie wysokie ceny - np. badania laboratoryjne kosztują czasem nawet 10 razy tyle, co w Polsce - szczerze wątpię, że da się jakkolwiek uzasadnić aż taką różnicę inaczej niż ogromną marżą.
@AnonimoweMirkoWyznania: A jak często chodzisz na te kontrole? Jak to jest raz do roku lub rzadziej (ja tak chodzę) to raczej nie będzie żadnych negatywnych skutków promieniowania, ale zgadzam się w pełni że to jest niepotrzebne. Sam miałem RTG robione tylko raz, przed usuwaniem ósemki.
@AnonimoweMirkoWyznania: moim zdaniem zależy od przypadku. jak ktoś ma dużo wypełnień i jakieś kanałówki powinien mieć rtg boczne i panoramy częściej, na każdej wizycie co pół roku nie brzmi to jakoś absurdalnie. jak ktoś ma ogólnie zdrowe zęby, nie psują mu się, a dentystę odwiedza tylko na higienizacje to panorama co 2-3 lata w zupełności wystarczy
OP:

W Polsce też raz w roku wykonuje się zdjęcie RTG kontrolne


@SkrytyZolw: kontrolne jako kontrolę pod kątem czego? Ci idiotyczni szwajcarscy lekarze zawsze mówią, że im potrzebne do kontroli pod kątem próchnicy. Gdyby podali jeszcze jakiś rozsądny powód to ok, ale nie podają.

(a przynajmniej powinno).


@SkrytyZolw: no cóż, dwadzieścia kilka lat żyłem w Polsce i ani razu nikt mi nie zrobił ( ͡° ͜ʖ ͡
a ja się nie zgadzam - raz w roku jest potrzebne i nie jest ani odrobinę groźne.


@SkrytyZolw: Przecież też napisałem, że to jest niegroźne. A czy potrzebne - a do czego? Co ma być widać na rentgenie zębów jeśli z wierzchu wyglądają na zdrowe i nic nie boli?