Wpis z mikrobloga

Tak przejrzałem sobie tag #chia i aż miło powspominać kolejne sinusoidalne fale na zmianę rozpaczy i euforii.

U mnie to wygląda tak. Sprzęt na firmę, zrzutka w kilku ziomków, ja wrzuciłem ponad 60% o wartości na czysto około 15k. Łącznie pod 30 koła inwestycja.
Solo to była totalna porażka, po drodze problemy z synchro, ze sprzętem, kupiliśmy używany 10 letni serwer (XD), nauka Ubuntu Server, takie trywialne tematy jak partycje czy montowanie dysków. Niby devuje, ale devoppsowanie to nie jest moja mocna strona zdecydowanie :D

Potem początek poolów... przeprowadzka w końcu na swoje pierwsze własne mieszkanko, przewierty aby zrobić gniazdko w szafie, rozrzucenie ethernetu.

I szczerze mówiąc. Po około 4 miesiącach od pierwszych kroków (czyli, "a #!$%@? kupie sobie dysk 18TB" po "o #!$%@? #!$%@?łem 15 koła"), nauki wszystkiego czuję fantastyczną satysfakcję (a sporo nerwów straciłem) - ponad 130TB zasiane na poole, jeszcze 50TB lata na innym privkeyu pod hpoola (będą odpinane), zbliżamy się do pierwszego pełnego XCH (0.9 jakoś) - łącznie około 240-250TB wpięta będzie.

Czy będę z tego miał willę nad Adriatykiem? Pewnie nie. Ale już teraz zaczyna to przynosić realne zyski, zdobyta wiedza jest bezcenna i aż miło patrzeć jak to działa. A to były roszady...
#!$%@? napędu DVD i wrzucenie tam SSD na system, potem kolejny SSD nvme na jedno PCI-E, adaptery z Chin PCI-E - SATA, nauka kontrolera RAID (bo część dysków na RAID0, a część na adapterach bezczelnie na zewnętrznym zasilaczu), mój prywatny komp zasiewa ciągle wraz z serwerem. Tak jak dzisiaj na to patrzę to jestem w szoku, że wszystko zagrało...

Krypto po raz kolejny dało arcyciekawą lekcję. A zaczynałem w 2013 z Bitcoinem ;)

#chia #kryptowaluty #blockchain
piotrryczek - Tak przejrzałem sobie tag #chia i aż miło powspominać kolejne sinusoida...

źródło: comment_1629895426fJ59FbqE6J71AM49zSCQx0.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@piotrryczek ja mam teraz podobny hype na przerabianie kompa na koparkę eth, ale chociaż zysk widoczny odrazu i jakiś zwrot sensowny.

Może za kilka lat wspomnimy ten post jak to zostałeś milionerem przez zajawkę? Chyba jednak nie, ale jbc to pamiętaj o kolegach mireczkach co komentowali xD
  • Odpowiedz
@Stolbilardowy: Było sporo przestojów, przeprowadzka, ogólnie dopiero od około 3 tygodni sprzęt jest non stop wpięty do sieci.

Tak, na ten moment mamy... z 1000zł? XD
Zasadniczo przy obecnym kursie i obecnym obciążeniu sieci i przy pełnym zasianiu (które nastąpi za około 20-25 dni) powinniśmy mieć circa 1500zł/msc (ja będę trzymał XCH, albo przebijał do ADA/DOT i dorzucał do stawki).
Daje to zwrot za... półtora roku?

Zasadniczo jednak ja się cieszę,
  • Odpowiedz
"a #!$%@? kupie sobie dysk 18TB" po "o #!$%@? #!$%@?łem 15 koła"

@piotrryczek: xD
ja zaplotowalem w sumie ok 85TB, ale mialem sporo farta i nie farta bo w sumie 2x trafilem bloki a ostatnio 3 raz na poolu. A niefart bo trafialem jak bylo po 900 (poczekalem z 3 dni i bylo 700) to sprzedalem a kolejny jak juz bylo za 300. Ogolnie to kilka dni wczesniej i bym sprzedawal
  • Odpowiedz
@obieq: No tutaj mam absurd, długa historia, mam 80GB RAM-u na swoim sprzęcie. Ale aby zrobić "niepełny" RAMDisk to kolejna lekcja (bo można użzyć narzędzia, że część leci wtedy z SSD, a część z RAM-u).
Ale poza tym oczywiście Madmax. Mi wyciąga też około 30 plotów dziennie. Ale nie cisnę na 100%, bo potrzebuję kompa też do pracy normalnie więc CPU obciążane tak na 60-80%.
A SSD 1TB nie wiem jakim
  • Odpowiedz
@piotrryczek: Przechodziłem dokladnie to samo co ty. Zainwestowalem w dyski okolo 18kzł, jeszcze koncem kwietnia jak ceny były 70-75zł/TB, do tego mocny komp za jakies 10k (i tak potrzebowalem mocnego pc do pracy a przy okazji przydal sie na plotowanie). Wszystko na firme. Tez przechodzilem wzloty i upadki, ale co sie nauczylem o sprzecie i linuksie to moje. Aktualnie mam 2050 plotow, ciagle lece solo. Udało mi sie wykopac 6 chia.
  • Odpowiedz
@Sharlathan: Myślę, że ponownie bym nie chciał w bliskiej przyszłości przechodzić tego wszystkiego. W szczególności wywierając na sobie urojoną presję czasową (bo kurs, bo Chia, bo gówno). Ale tak, z dzisiejszej perspektywy nie żałuję. I nauczyłem się lepiej luzować poślady.

U nas średnia cena za terabajt przy wszystkich zakupach wyszła... daj mi zajrzeć, mamy rozbudowany Excel: Brutto 150zł, na czysto 100zł (minus VAT, minus dochodowy). Ale to dlatego, że część 18stek
  • Odpowiedz
@Sharlathan: Powiem więcej. Mam bodajże cztery wolne sloty z adapterów (19 dysków kupione / slotów - 8 z RAID, 5 + 10 z dwóch adapterów) i zastanawiam się czy nie dorzucić sobie jeszcze jednego czy dwóch. Skoro i tak wszystko już śmiga, same dyski nie ciągną dużo prądu to można by dobić na full.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@piotrryczek: dlatego ja chyba wejdę w Helium. Ale czekanie na sprzęt 4-6 miechów mnie trochę dobija.. jednak czuję tam potencjał (oraz mała prądożerność ( ͡º ͜ʖ͡º) )
  • Odpowiedz