Wpis z mikrobloga

Ciekawa rozkmina. Zakładamy, że w tym momencie zasypiacie i budzicie się w czasach starożytnych np. Egipt ze świadomością, że jesteście z przyszłości i pamiętacie całe swoje poprzednie życie. Co robicie? Czym się zajmujecie? Będziecie w stanie udowodnić, swoją przeszłość? Będzie wstanie stworzyć coś, co zmieni historie? Ja jedyne na co wpadłem to geografia. Mam na myśli, powiedzieć, że jeśli popłyniecie na zachód to za pare miesięcy odkryjecie nowy ląd. Ale kto by wysłał taką ekspedycje? Wzięli by mnie za szaleńca. Mówienie o samochodach, samolotach, pistoletach, telewizorach, internecie też nic nie da bo przecież jak to im udowodnić? Narysować? Powiedzą, że wymyśliłem i to będzie żaden dowód. Co może stworzyć prosty współczesny człowiek, co dla tamtych ludzi byłoby nieosiągalne i zmienić przyszłość? #historiaalternatywna #rozkminy #pytanie nie wiem jakich tagów używać ;(
Pobierz
źródło: comment_1630910497wBgGJl9yZSNuvqMuP5tMri.jpg
  • 95
@historiofil: cholera, nawet nie wiedziałem że liczby ujemne uznano jakoś w 17 wieku w Europie xd

Tylko nie wiem, dlaczego rysunek byłby problemem, zakładając, że potrafię dokładnie rysować i umiem posłużyć się podstawowymi narzędziami do rysowania tudzież umiem takie wytworzyć (prymitywny cyrkiel i linijka to raczej nie problem)
Wystarczy poświęcić 30 min swojego życia I oglądnąć na YouTubie dwa filmiki czym jest na czym polega energia elektryczna. Polecam bo fajnie to zrozumieć.
Tyczy się to wielu rzeczy. Marnujemy setki godzinna pierdoły a fajna wiedzą jest za free ba wyciągnięcie ręki.

Ale fakt takie myślenie przyszło mi dopiero po 30 stce i po pewnym czasie od ograniczenia alkoholu który rozleniwia.
@Rafonixkozak2008Pl pokazuje pieczywo czosnkowe, mają mnie za gościa dostaje się do jakiegoś władcy i mówię że mogę zrobić stal później buduje jakieś przekładnie i montuje koła na rzekach z pierwszych prostych robię tokarkę która pozwala mi na uzyskanie większych precyzji , pokazuje pleśń i zabijam nią jakieś 100 albo 1000 osób żeby zgadnąć która to penicylina, mając tokarkę buduje sprężarkę i zbiorniki ciśnieniowe razem z siłownikami pneumatycznymi do cięższych prac, sprężone powietrze
ale technika wykonywania ćwiczeń, budowanie mięśni, kondycji, a do tego jedzenia?


@zakamuflowany_fetyszysta: dieta byłaby zapewne mocno ograniczona do produktów z pszenicy i tego co da się zrabować z wiosek, ewentualnie jakieś ryby jeśli blisko morza (większość ludów w sumie osiedlało się w pobliżu rzek/mórz)

Budowanie mięśni raczej tak sobie by się przydało. Bardziej umięśnione ciało potrzebuje więcej energii, szybciej się męczy. Zbytnio umięśniony żołnierz zbyt szybko by się męczył co mogłoby
Zakładamy, że w tym momencie zasypiacie i budzicie się w czasach starożytnych


@Rafonixkozak2008Pl: to zależy gdzie trafiamy bo w jednych czasach i miejscu byłoby trudniej niż w innych. Dobra byłaby np. wiedza nt. popularnych wtedy chorób i sposobów ich leczenia, dzięki czemu możnaby szybko zyskać uznanie władcy uzdrawiając kogoś wpływowego.

Jeśli trafiłbyś do odpowiednich czasów i znał historię danego miejsca to mógłbyś np. ostrzec władcę przed najazdem wrogów.
@Rafonixkozak2008Pl: moim zdaniem większośc tych porad to o kant dupy, bo do zbudowania czegokolwiek potrzebujesz jednak wiedzy doświadczenia, odpowiednich materiałów, często pomocników i funduszy, nie widzę tego jak miałoby się to wszystko udać, moim zdaniem najcenniejsza jest zwyczajna wiedza historyczna, jeśli udałoby ci się przekonać ludzi, że przewidujesz przyszłość i możesz pomóc np. królowi, to za pierwszą sprawdzoną radą gdzie na przykład wysłać wojska co robić w następnych latach byłbyś numerem
@Rafonixkozak2008Pl: no takim doradztwem np napoleonowi hitlerowi królom możnaby bardziej odmienić bieg historii niż próbami zbudowania czegokolwiek na moje, bo jak tu zbudować w starożytnych czasach cokolwiek jak potrzebujesz odlewni tokarek destylarni itd, a w niektórych regionach świata materiały były zwyczajnie niedostępne, potrzebujesz pomocy i funduszy, ale nie dostaniesz pomocy i funduszy dopóki nie przekonasz lokalsów do siebie, a nie przekonasz ich do siebie bez tych wszystkich wynalazków, a nie zbudujesz
@Usted: @spidero: @CzarnyOwiec: @Rafonixkozak2008Pl: myślałem o tym w kontekście średniowiecza w Anglii. Znając angielski dogadalbys się z nimi w jakims basic stopniu zważywszy na to ze język był wtedy inny, ale wystarczy ze na dworze króla powiedziałbys ze zadbasz o jego rodzine i niego od strony medycznej, to już możesz np, mówić ze do porodów wszyscy maja myć ręce i siebie, poród w czystych warunkach, nauczyć ich higieny,
Ta medycyna to ryzykowna strasznie


@Rafonixkozak2008Pl: ryzykowna ale z dużą szansą na powodzenie jeśli miałeś jakąś wiedzę przed cofnięciem w czasie a pewnie i wiele przypadków da się wyleczyć bardzo łatwo z odpowiednią wiedzą. Poza tym wątpię, że faraon czy inny władca poświęciłby cię jeśli nie udałoby ci się uleczyć córki w przypadku kiedy byłeś już bardzo sprawdzonym medykiem na jego dworze. Ale to w sumie uj wie, bo niektórzy władcy
Heh, ja bym poszedł w inną stronę, która jest równie stara jak pewien zawód, a mianowicie handel i produkcja dóbr. Nie jest tajemnicą, że w dawnych czasach nawet takie buty były problem. Mając do dyspozycji tylko mój umysł, zatrudniłbym się u jakiegoś szewca albo krawca i spróbował uzbierać hajs na własny biznes. Wiem jak dawniej tępiono konkurencję, ale jakbym dużo szukał wspólników, to pewnie kilku bogatszych mieszczan zainteresowałoby się sprzedażą gigantycznych ilości
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rafonixkozak2008Pl: chyba najlepiej zacząć od podstaw. Geometria, trygonometria, siły, prawo Pitagorasa, Pi. Podstawowe zależności matematyczne i fizyczne. Tyle by wystarczyło, żeby skręcić się w grono uczonych a wtedy to już z górki, bo w końcu to uczeni a więc inteligentni ludzie. Naprowadzisz ich na coś i nagle doznają oświecenia.
Ja jedyne na co wpadłem to geografia. Mam na myśli, powiedzieć, że jeśli popłyniecie na zachód to za pare miesięcy odkryjecie nowy ląd.


@Rafonixkozak2008Pl: jeżeli geografia, to celuj raczej w bliższe rejony. W czasach starożytnych te parę miesięcy rejsu po oceanie to nie w kij dmuchał. No i traktując to logicznie to raczej potrzebowałbyś najpierw udowodnić, że mówisz prawdę, by ktoś był skłonny podjąć taką wyprawę. Kolumb płynął do Ameryki 2
@Rafonixkozak2008Pl:

Zakładamy, że w tym momencie zasypiacie i budzicie się w czasach starożytnych np. Egipt


Czyli kiedy? "Starożytny Egipt" obejmuje przynajmniej 4000 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°). No ale załóżmy, że gdzieś w 2000 p.n.e, i że biorę siebie jako przykład.

Wiedza, która mogła by się przydać ludziom od razu:
- arytmetyka (system pozycyjny, działania pisemne)
- prawo Archimedesa
- maszyny proste (dźwignia, równia pochyła, wielokrążek, kołowrót,