Wpis z mikrobloga

@partyk: Bierz panie i się nie zastanawiaj. Jak nie weźmiesz kredytu, to będziesz stał w miejscu ciągle. Teraz jeszcze pewnie wprowadzą jakieś dopłaty do mieszkań to ceny polecą w górę. Jeszcze zarobisz na tym kredycie. O ile nieruchomość w dobrej lokalizacji z perspektywami
nie pakowałem się w kredyt, więc dla mnie te kwoty są chore, oddawać 2x tyle ¯\(ツ)/¯


@Heady1991: Niektórzy ludzie boją się cyferek bo się w nich gubią. Po pierwsze nie oddajesz dwa razy tyle, sam odczytałeś kwoty ale w dzieleniu się pogubiłeś. Poza tym oddajesz więcej niż pożyczyłeś, ale czegoś abstrakcyjnego, cyferek właśnie. Za 30 lat wartość złotówki będzie zupełnie inna i nie ma odniesienia do ich dzisiejszej wartości. Przy długich
@dran2: dodałbym, że każdy tak patrzy na całkowity koszt kredytu i mówi te słynne "oddasz 2x tyle!", a nie patrzy na to, że sama nieruchomość często podwaja a nawet potraja swoją wartość w przeciągu kilku, kilkunastu lat. Dochodzi do sytuacji, że mieszkanie możesz sprzedać, spłacić kredyt i będziesz na plusie. Wtedy jakoś nikomu to nie przeszkadza.
więc dla mnie te kwoty są chore


@Heady1991: ale wyobraź sobie w drugą stronę. Nie masz tej kasy i chcesz gdzieś mieszkać. Siedzisz 15 lat pod mostem, wydajesz na jedzenie i resztę odkładasz? Wynajmujesz pokój za 1000 zł miesięcznie z kilkoma losowymi lokatorami? (ile "zmarnujesz" przez 20 lat?). Wynajmujesz całe mieszkanie za cenę raty i żyjesz jak człowiek, ale nie odkładasz kasy na swoje?
@partyk: Weź najtańszy i nadpłacaj, albo spróbuj w pko lub ingu ze stałymi stopami w pierwsze 5 lat (jakby miało jebnąć na samym początku). Jakbyś się zdecydował na stałe stopy to wtedy masz prowizje za nadpłacanie.
@partyk: moim zdaniem bierz śmiało, brałem w czerwcu prawie tyle samo kredytu na nieruchomsoc wyceniona na prawie tyle samo co twoja, wiek ten sam, zarobki podobne. Wziąłem i tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°) spłacać będziemy w 2 osoby, więc budżet się robi jakos 8-9k więc luzik. Co swoje(banku) to swoje(banku) ( )
@SOIOWER: umowa na czas określony + 10% wkładu, zgaduje, że to przeważa za tą marżą, zawsze po jakims czasie moge refinansować i przenieść kredyt do innego banku
@partyk: może tak może nie, no to nie bierz tego z prowizją i patrz od kiedy możesz spłacać bez prowizji (im wcześniej tym lepiej), wtedy jak tylko trochę dozbierasz spłać tą hipotekę inną tańszą hipoteką. Pamiętaj też o pomostowym to też pewnie z 1 % przez kilka miesięcy.
@partyk: też mam 10 procent wkładu właśnie, kwota, warto mieszkania, LTV i wkład, wiek, zarobki praktycznie takie jak u ciebie, a marze mam w pko bp bo tam wziąłem kredyt: marza pko 2.69 p.p.
@partyk: Jeśli mogę coś doradzić, to w pko bp masz opcje wzięcia na 35 lat, przy "naszych" kwotach daje to w kaire fajna ratę miesięczna, ja wziąłem 35 że względu na jak najniższa ratę, a i tak będę nadpłacal za parę lat. Tylko że względu na to wziąłem pko bp w sumie, a w moim przypadku nie byli najkorzystniejsi
@dran2 no to też prawda, ale właśnie tak patrzę, że chce pożyczyć 300k, a oddać muszę prawie raz tyle, mało kto myśli o realnej wartości naszej złotówki za 10,20,30 lat