Wpis z mikrobloga

#elektryka #fotowoltaika

Wspólnota w moim bloku rozważa zlecenie wykonania instalacji fotowoltaicznej. Blok 40 lokali + część wspólna (oświetlenie klatek schodowych itp). Jak wygląda kwestia dystrybucji energii i podziału zysków z nadwyżek energii? Licznik dwukierunkowy do każdego mieszkania?
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fermiol: Na chwilę obecną działa to tak, że energia z lata jest "oddawana" w zimie. Ma wejść ustawa, która zezwoli na sprzedaż energii, ale coś z nią nie halo jest ponoć, nie wiem dokładnie o co chodzi, musisz doczytać
@Artvr_Geni: Czyli jak to miałoby zasilać wszystko to musiałby być licznik główny dwukierunkowy i do każdego mieszkania trzeba montować podliczniki i ciągnąć kable? Nie można nie wiem, do złącza kablowego dodać zasilania z paneli, a odpływy bez zmian?
@Fermiol: Kwestia jak to ma być później rozliczane. Jeżeli zasilana ma być jedynie część wspólna to można tak zrobić. Jeżeli także mieszkania to trzeba podliczniki żeby było transparentnie. Tzn. na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze prosumenta zbiorowego, ale myślę, że za jakiś czas wprowadzą i wtedy podliczniki mają sens.