Wpis z mikrobloga

Czy ktoś tutaj ogarnia, jak zrobić dobrze kopię zapasową Linux? Najlepiej Manjaro?

Long story short cały czas jechałem na Timeshift i byłem zadowolony. Co zmajstrowałem i zepsułem, to w 5 minut przywróciłem kopię z rana i gitara. Zabawa skończyła się, jak zrobiłem kopię "on demand" na dysku zewnętrznym, wyczyściłem cały dysk, zrobiłem nową instalację i już nie szło przywrócenie z kopii zapasowej.

Chciałbym nauczyć się jak ręcznie albo poprzez jakąś apkę zrobić kopię. Najlepiej taką, żeby po przywróceniu mieć:
* zainstalowane wszystie apki - fajnie by było
* zainstalowany wygląd/kolory okien, kursora, położenie panelu na pulpicie, umiejscowienie elementów interfejsu. Słowem cała czasochłonna konfiguracja wizualna
* skonfigurowane odpowiednio sterowniki (na lenovo trzeba się bawić z broadcom i nvidia/intel żeby mieć dobrze ustawioną grafikę i BT)

Także jeżeli ktokolwiek mógłby mi pomóc w temacie byłbym zobowiązany.
Poziom znajomości Linuxa - słabo/średni ale dam sobie radę.

#linux #manjaro #backup
  • 16
@sraken_pierdaken: @Garnek_z_EcoVital: zajebiście. Przemyślę co napisaliście, zrozumiem fragmenty które mi są teraz obce i potestuję. Dzięki za poświęcony mi czas Panowie!

@najpierw_robic_potem_myslec: Timeshift wymiata, jeżeli za dużo nie kombinujesz. Osobiście miałem 2 partycje: jedną z systemem, drugą z moimi pierdołami + snapami z Timeshift. Jeżeli coś sobie kombinowałem i napsułem, to instalacja Manjaro z usb trwała ~10min, przywracanie z Timeshift max 5.
W momencie w którym postanowiłem zainstalować sobie
@sraken_pierdaken: nie no pełna zgoda. Ja trzymałem snapy na oddzielnej partycji z racji faktu, że to był bardzo dobry sposób gdy grzebałem w systemie. Natomiast gdy chciałem zrobić pełne czyszczenie dysku do zera, wgranie tam X systemów (może być też tylko jeden - linux) to zrobiłem Snapa z Timeshift na dysk zewnętrzny. Legitnie :) Tyle że przywracanie w jakiś sposób wszystko niszczyło.

Obecnie właśnie szukam takiego rozwiązania, gdzie na co dzień
PS. jeżeli ktoś potrzebuje info o wszystkich zainstalowanych paczkach w systemie to poniższe do terminala:
comm -12 <(grep -Poe '[ALPM\] installed \K\S*' /var/log/pacman.log | sort | uniq) <(pacman -Qeq | sort)

może się komukolwiek kiedyś przyda.
@Gravity_die: Specjalistą nie jestem, ale z tego co się orientuję Timeshift robi kopię sytemu za pomocą hardlinków (nie kopiuje plików tylko robi do nich dowiązania twarde, no chyba że korzystasz z btrfs to inaczej). Jeżeli usunąłeś sobie partycję systemową przy odmontowanym systemie plików to te hardlinki się popsuły, bo w momencie usuwania dane nie były skopiowane na drugi dysk/partycję, były tam tylko dowiązania.
Timeshift robi kopię sytemu za pomocą hardlinków (nie kopiuje plików tylko robi do nich dowiązania twarde


@ninio: to by było bez sensu, bo nie było by żadnej kopii. Linki są tylko pomiędzy poszczególnymi snapshotami bo to oszczędza miejsce na dysku.
@radapasa: Kopia by była na zasadzie, że jak usuwasz plik, to ten plik będzie dalej istniał dopóki istnieje chociaż jedno dowiązanie twarde. Tak, że możesz zrobić snapshot sytemu, który nie zajmuje praktycznie miejsca na dysku i rośnie dopiero kiedy pliki są zastępowane innymi.
Co prawda widzę tu problem ze zmianami w zawartości plików, ale może da się to obejść, np. odbierając prawo do zmiany pliku dowiązaniom (trzeba by sprawdzić, czy to