Wpis z mikrobloga

Cześć, czy ktoś z Was może kupował w ostatnim czasie nieruchomość ( dom lub mieszkanie ) z rynku wtórnego? Chodzi mi głównie o kwestie rzeczoznawcy. Jestem na etapie kredytu hipotecznego i zastanawiam się czy mam jakiś wpływ na operat szacunkowy. Boje się sytuacji, ze wycena będzie nie korzystna np. Za niska lub za wysoka i wpłynie to na warunki kredytu. Czy da się np zasugerować podczas wyceny nieruchomości żeby operował na kwocie znajdującej się na umówię przedwstępnej i kwocie kredytu? #hipoteka #kredythipoteczny #rzeczoznawca #nieruchomosci #rynekwtorny #bankowosc
  • 5
Jeśli to Ty będziesz umawiał rzeczoznawcę po prostu poinformuj go o kwocie na jaką bierzesz kredyt. Oni znają się na rzeczy ( ͡ ͜ʖ ͡) Banki też wybierają takich rzeczoznawców dzięki którym biznes im się opłaca ;) Pamiętaj że już włożyli sporo roboty w procesowanie twojego wniosku i jego obsługę ;)
@Scrappy: jak masz mały wkład własny to pewnie dobrze jest zawyżyć cenę nieruchomości, tak aby dla banku było to lepsze zabezpieczenie. jak masz duży wkład własny to sprawdź na jakich warunkach masz ubezpieczyć nieruchomość. Prawdopodobnie jest to kwota z tego oszacowania. W tym przypadku opłaca się zaniżyć, będziesz mniej płacił za ubezpieczenie.
@offchar: Również millenium. I właśnie ten bank „wyznaczył ” spółkę rzeczoznawców. Sugerowałeś mu może coś przy spotkaniu/wycenie? Byłeś przy tym? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Scrappy: niestety mieszkanie było na wyłączność pośrednika, więc jemu zleciłem spotkanie z rzeczoznawcą i ogarnięcie tematu. Widać jednak było, że do operatu specjalnie wybrał takie nieruchomości, żeby wartość mieszkania nieznacznie przewyższała wartość kredytu