Wpis z mikrobloga

Mam niezdrową fascynację różnymi katastrofami z mocnym naciskiem na katastrofy lotnicze. Subskrybuję kanały na YouTube zajmujące się tą tematyką, posiadam książkę "Cześć, giniemy" autorstwa Jarosława Reszki i rzadko zdarzało mi się przegapić odcinek "Katastrof w Przestworzach" jeśli akurat zdarzyło mi się na jakiś trafić.

Niektórzy z Was zapewne pamiętają postać Melanie Thornton. Była amerykańską piosenkarką znaną głównie z grupy eurodance "La Bouche" (Be My Lover) oraz z piosenki ze świątecznej reklamy Coca Coli (Wonderful Dream - Holidays are Coming). Zginęła w katastrofie lotniczej 24 listopada 2001 roku. Za główną przyczynę katastrofy uznano kontrolowany lot ku ziemi spowodowany błędem w nawigacji.

Strona Wiki poświęcona katastrofie

W zeszłym tygodniu na YouTube trafiłem na filmik o katastrofie lotu Crossair numer 3597. Okazało się że miała ona miejsce pod Bassersdorf niedaleko lotniska w Zurychu. Mieszkam niedaleko więc postanowiłem wybrać się na miejsce w ramach sobotniej wycieczki jako że jest ono oddalone od mojego miejsca zamieszkania o około 5 kilometrów w linii prostej.

Miejsce katastrofy znajduje się 2.5 kilometra marszu od dworca w Bassersdorf. Spacer zajmuje około 30 minut co nie jest zaskoczeniem.

Minąwszy centrum wsi zauważyłem że teren stał się raczej pagórkowaty. Po podejściu kilkanaście metrów pod górę leśną asfaltową drogą znalazłem się na otwartym terenie z jednym gospodarstwem. Przed sobą na horyzoncie zauważyłem kolejne wzgórze usiane domkami jednorodzinnymi. Skręciwszy w lewo minąłem gospodarstwo i wszedłem w las który po chwili otworzył się w niewielką dolinę opadająca ku lewej stronie (w stronę lotniska). Tam też znajduje się miejsce katastrofy oraz pomnik dedykowany jej ofiarom.

Pomimo prawie dwudziestu lat które upłynęły od katastrofy jej miejsce jest wciąż praktycznie całkowicie pozbawione drzew. Teren jest podmokły: dnem doliny płynie niewielka rzeczka. Zastanowiły mnie dwa fakty. Pierwszy, że miejsce katastrofy jest tak niewielkie - na oko jakieś 30x10 metrów. Drugi, że znajduję się ono u podnóża wzniesienia ale w miejscu w którym wzniesienie opada w stronę lotniska. Myśląc o CFIT wyobrażałem sobie że samolot uderzył we wzgórze które niespodziewanie "wyrosło" na jego drodze. Widać nie takie rzeczy się mogą wydarzyć gdy lata się poniżej minimów.

Gdyby ktoś był ciekaw wyblakłego zdjęcia dwóch kobiet wewnątrz szklanej gablotki: wśród 24 ofiar katastrofy znalazły się również dwie z trzech członkiń zespołu eurodance "Passion Fruit".

W komentarzach więcej zdjęć z miejsca katastrofy.

#katastrofylotnicze #katastrofa #szwajcaria #zagranico
Splot - Mam niezdrową fascynację różnymi katastrofami z mocnym naciskiem na katastrof...

źródło: comment_1631976603cw9lAJ1P71xBZPNqMlJp4h.jpg

Pobierz
  • 6