Wpis z mikrobloga

Dlaczego do dekodera wkładamy kartę? Jak w przeszłości łamano zabezpieczenia telewizji satelitarnej? Krótka historia zabezpieczeń. #od0dopentestera
* System Videocrypt szyfrował obraz za pomocą techniki cięcia i obrotu. Wyobraź sobie, że prawidłowa linia obrazu jest reprezentowana przez liczbę 0123456789. Zaszyfrowany obraz przedstawiano jako 4567890123. I tak z każdą linią. Specjalne urządzenie (unscrambler) było w stanie odtworzyć prawidłowy obraz.
* W przeszłości sygnał nie był szyfrowany. Żądanie opłaty za dostęp do telewizji nie spotkało się z ciepłym przyjęciem. Captain Midnight przejął kontrolę nad satelitą firmy HBO i przez kilka minut wyświetlał komunikat, w którym wyrażał swoje niezadowolenie.
* Gdy system zabezpieczeń został złamany – musiano wymienić wszystkie urządzenia na nowe. Było to kosztowne, dlatego postanowiono zmienić technologię. Teraz za obliczanie kluczy wykorzystywanych w szyfrowaniu odpowiedzialna była karta mikroprocesorowa (podobna do tej, jaka znajduje się w karcie bankomatowej).
* Po jakimś czasie powstały zamienniki kart zwane battery card. Były to płytki PCB z tanim mikrokontrolerem, które emulowały program zapisany w karcie. Wkładało się taką płytkę do dekodera – jak normalną kartę. Piraci mieli możliwość aktualizacji tych urządzeń i reagowali na zmiany w zabezpieczeniach.
* Kolejną iteracją było wykorzystanie układów ASIC. Firmy telewizyjne stworzyły własny, wyspecjalizowany układ, zaprojektowany tylko i wyłącznie do zabezpieczenia sygnału. Stworzenie kopii takiego układu, było bardzo trudne.
* Piraci korzystali więc z oryginalnych kart, które przeprogramowywali przy użyciu znalezionych błędów. Na karcie znajdowały się bowiem dwa układy. Jeden, wykorzystujący zwykły mikrokontroler. Jego rolą było komunikowanie się z chipem ASIC. Odnajdowano błędy, które pozwalały na modyfikację kodu mikrokontrolera. Dzięki temu komunikował się on z chipem ASIC nawet wtedy, kiedy nie mieliśmy uprawnienia do oglądania konkretnego programu.
* Karty mogły być aktualizowanie zdalnie przez satelitę. Technologię tą wykorzystywano do blokady kart, które wpadały w tak zwaną „pętlę”. Takie karty nie działały prawidłowo i były bezużyteczne.
* Z czasem powstały unloopery, czyli urządzenia które przy pomocy techniki „glitchowania” były w stanie przeskoczyć problematyczny warunek.
* Black Sunday to określenie dnia, w którym firma DirecTV wysłała aktualizację, która (według ich doniesień) zablokowała ponad 100 000 nielegalnych kart. To tylko pokazuje skalę piractwa w tamtym czasach.

Więcej o tym opowiadam w filmie historia zabezpieczeń telewizji satelitarnej.

PS. Jeśli materiał Ci się spodobał - tutaj link do Wykopu.

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #informatyka #nauka #swiat #technologia #zainteresowania #bezpieczenstwo #komputery #programowanie
KacperSzurek - Dlaczego do dekodera wkładamy kartę? Jak w przeszłości łamano zabezpie...
  • 47
  • Odpowiedz