Wpis z mikrobloga

#matematyka #excel #studia #studbaza #analizadanych #inzynieria #programowanie #python

W jaki sposób znaleźć funkcję/wzór dwóch zmiennych: z = f(x,y)?

Mam zbiór danych wartości X, Y i Z, ale nie wiem jaki wzór opisuję ich zależność. W excelu mogę stworzyć jedynie płaszczyznę na wykresie 3D. Załączam przykładowy zbiór danych.

Może jest to możliwe do zrobienia w pythonie?
sarscov2 - #matematyka #excel #studia #studbaza #analizadanych #inzynieria #programow...

źródło: comment_1633458070ZkswYE7wIuSND9xpKcPKTT.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@sars_cov_2: a masz jakiekolwiek pojęcie gdzie szukać? typu czy to jest równanie liniowe, kwadratowe, czy coś innego? Bo jak nie to się nie da, ale jakimiś pakietami statystycznymi możesz próbować znaleźć coś bliskiego.
  • Odpowiedz
ale nie wiem jaki wzór opisuję ich zależność


@sars_cov_2: nie dowiesz się, bo jest nieskończenie wiele funkcji które zwracają takie wartości dla danych argumentów.

Możesz co najwyżej interpolować i próbować szukać np. wielomianu danego stopnia, który najlepiej będzie pasował.
  • Odpowiedz
@sars_cov_2: to zależy od stopnia wielomianu i ilości punktów, w praktyce sprowadza się to do tych równań co Ci wypisałem wcześniej, ale jak masz za mało punktów, to takich funkcji może być nieskończenie wiele, jak dane na pewno pochodzą z jakiejś funkcji wielomianowej to tak, da się, ale w praktyce zawsze jest jakiś szum dlatego nie ma jednej funkcji i się szuka przybliżeń.
  • Odpowiedz