Wpis z mikrobloga

Mam laptopa 16GB RAM, i7 6700HQ CPU, jakiś tam GTX GeForce. Laptop stary, z 2017 roku chyba.

Ostatnio zacząłem pracować na dużych plikach excela zawierających ok. 500 tys linii i kilkanaście kolumn. Różne przetworzenia, formuły, itp.

Ponadto czasem muszę otworzyć dwa lub trzy takie arkusze i jeszcze jakąś bazę danych.
Wtedy mój laptop nie wyrabia i się po prostu wyłącza, albo wszelkie zmiany wymagają kilkudziesięciu sekund do kilku minut na przerobienie.

Czy jeśli kupię komputer z mocniejszymi parametrami, tj. jakieś 64GB RAM, jakaś nowa grafika, 10-rdzeniowy procesor, to będzie to wszystko lepiej i sprawniej działało, czy to jednak sam excel jest wąskim gardłem?

#komputery #laptopy #office #excel
  • 25
@semperfidelis: Sprawdź, czy masz Excela 64-bit, bo jak nie to dokładanie ramu wuja da, bo Excel 32-bit korzysta z max. 3GB ramu.
Grafika nic nie da, bo Excel do obliczeń nie zaprzęga GPU.
Mam plik Excela, który przerabia coś koło 74mln rekordów i wstawienie nowej przestawnej nie zajmuje więcej niż 15 sekund, a mam tylko 8GB ramu.
@semperfidelis: wyszukaj.pionowo na 500k rekordów to nie jest prosta obliczeniowo funkcja, może to zamulać.
Dwa - sprawdź, czy te dane nie mają w komórkach włączonego zawijania wierszy - to jest prawdziwy killer wydajności na takiej ilości wypełnionych komórek.
Czy jeśli kupię komputer z mocniejszymi parametrami, tj. jakieś 64GB RAM, jakaś nowa grafika, 10-rdzeniowy procesor, to będzie to wszystko lepiej i sprawniej działało, czy to jednak sam excel jest wąskim gardłem?


@semperfidelis: nie wiem, czy to poważne pytanie, czy szukasz pretekstu żeby uzasadnić żonie/przełożonym/sobie konieczność zakupu lepszego komputera do gier. Jeśli jednak pytanie jest poważne - zmiana sprzętu zapewne trochę usprawni pracę, ale albo to Excel jest wąskim gardłem, albo
@brak_nicku: Nie gram w gry od wielu lat. Potrzebuję komputera do pracy, pracuję z dużymi plikami CSV i szukam sprzętu, który taką pracę mi usprawni, bo to, co mam jest niewystarczające. Skoro komputer wyłącza się przy włączonym excelu z 500k wierszami (gdzie akutalnie nie jest uruchomiona żadna funkcja poza zapisaniem dokumentu i próbie uruchomienia drugiego pliku CSV czy to w drugim oknie excela, czy też w EmEditorze to sądzę, że nie
@semperfidelis: > korzystam z formul do przeksztalcania tego

Tu jest clou problemu, ale nadal nie wiadomo czy:
a) jak przekształcasz dane
b) czy zawsze jeden plik wejściowy = jeden plik wyjściowy
c) jeśli b) to czemu otwierasz kilka plików na raz
d) ile to trwa obecnie, a co chciałbyś osiągnąć
e) ile masz obecnie RAMu i czy rzeczywiście Excel wywala się bo już braknie pamięci
itp.
Jeśli procesor będzie 2 razy