Wpis z mikrobloga

@MondryPajonk nie wiedzieć dlaczego ludziom się do tego spieszy. Tak wiem aspekt niezależności finansowej. Ale oni widzą w pracy (zwłaszcza ludzie 18-23 lvl) jakieś spełnienie marzeń. Jak już pójdą do tej pracy to na pewno im się uda, na pewno będzie fajnie na pewno kupią lambo. Potem w okresie 26 - 30 lvl zaczyna się zapierd#l , kryzys, że to jednak nie będzie lambo, a opel, że to nie będzie domek, a
@BisonGrass: Tak naprawdę na wysokim poziomie pewna grupa elit żyła już od czasów rewolucji agrarnej, kiedy to poborcy podatkowi przekazywali większość wytworzonych przez chłopów dóbr w ręce "jego królewskiej mości". Tu jest pies pogrzebany, te trwałe nierówności strukturalne ciągną się od tysiącleci, umożliwiając ludziom u władzy pławić się w luksusach kosztem ciężko harujących mas ludowych.
@naimon: zgadzam się.
Dodaj do tego naturę człowieka, który pragnie wspinać się w hierarchii społecznej oraz obietnice godnej, spokojnej starości i mamy system, który, jak sam wspomniałeś, ciągnie się od tysiącleci. A czy to źle czy dobrze to już inna kwestia ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@BisonGrass: Oj ta Twoja teza o "władczej" naturze człowieka jest dla mnie wątpliwa. Subiektywna teza, no chyba że dysponujesz jakimś rzetelnym źródłem naukowym ją potwierdzającą. Wszyscy chcemy dla siebie jak najlepiej, to oczywiste, ale raczej nie kosztem innych.
@naimon: Nie chodzi o władczość czy złe intencję, raczej o egoistyczną naturę człowieka, który chce dla siebie i swoich bliskich jak najlepiej. Nie uważam, że powinno się taka postawę potępiać, po prostu wierzę, że jest to kwestia instynktu samozachowawczego.
@Melee_Creep: z jakiegoż to powodu?
Nie wierzę w altruizm, uważam, że nawet "dobre" uczynki u podstaw wychodzą z egoizmu, chociażby chęcią nakarmienia ego.
Z tego samego powodu uważam, że nie powinno się na siłę zmienić ludzkiej natury, bo jest to walka z wiatrakami.