Wpis z mikrobloga

Dumam o pójściu na studia niestacjonarne lekarskie a następnie speckę z psychiatrii. To pójście na studia lekarskie to spore wyrzeczenie dla mnie, bo skończę je we wieku 29 lat, , jestem raczej z biednej rodziny, a te pieniądze na studia będę miał ze sprzedaży mieszkania, które dostałem w spadku.


Orientuje się może ktoś jakie są teraz warunki na specjalizacji robionej w trybie rezydenckim lub pozarezydenckim na psychiatrii?

Nie mam znajomych lekarzy, zaś psychiatrią się zainteresowałem, gdy kolega leczył się przez kilka lat na depresję.
Psychiatria jest dla mnie bardzo ciekawą dziedziną, jednak chcę trochę rozeznać teraz by się nie wkopać tą decyzją.
Teraz sobie żyję nie najgorzej przy projektowaniu maszyn, ale ta branża w Europie siada i myślę medycznych studiach jako swego rodzaju inwestycję.
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi, opinie.

#medycyna #psychiatria #psychologia #szpital #lekarz #lekarze #lekarski #studia #studbaza #pracbaza
  • 17
  • Odpowiedz
@Aureliusz365: od tego roku weszły albo wchodzą (nie jestem w temacie legislacji tego projektu ustawy) kredyty na finansowanie niestacjonarnych studiów na kierunku lekarskim. Rozważ to, a w mieszkaniu wtedy mieszkaj lub zamień na mieszkanie w mieście w którym będziesz studiować
  • Odpowiedz
@Aureliusz365: Jeżeli dopiero rozważasz pójście na medycynę, to nie ma co myśleć o trybach specjalizacji (rezydencki/pozarezydencki), bo ilość miejsc i reguły są nie do przewidzenia za X lat. Niemniej na chwilę obecną preferowany sposób robienia specki to zdecydowanie z rezydentury, bo masz pewność, że jak się dostaniesz, to speckę uzyskasz. Ponieważ zlikwidowali robienie specjalizacji w trybie pozarezydenckim z wolontariatu, a do robienia specki musisz mieć pełen etat, to jesteś zdany na
  • Odpowiedz
@Aureliusz365:
Hmm 29 lat późno?? Są tacy co w tym wieku zaczynają te studia. Jak narzeczona kończyła studia to wraz z nią kończyły osoby 35+ i jedna po 40.
A specka pozarezydencka to tak w której szpital deklaruje, że Cię zatrudni np. za najniższa krajowa. Składając papiery na miejsce pozarezydenkie musisz mieć wcześniej ugadane miejsce w danym szpitalu. I tak lepiej niż odeszła w nie pamięć możliwość robienia specki w wolontariacie.
  • Odpowiedz
@Aureliusz365: Jeśli nie boisz się emigracji (do innego miasta gdzie nie ma psychiatrów np Opole) to nie bój się o pracę. Każdy kraj rozwinięty ma bardzo duże zapotrzebowanie na ludzi zajmujacych się zaburzeniami psychicznymi, rozważ sobie od razu czy nie chcesz zrobić kursu z psychoterapii bo to się dobrze łączy w diagnozie/leczeniu zaburzeń osobowości (ewentualnej pracy w Oddziałach Dziennych Leczenia Zaburzeń Nerwicowych). Dużo możliwości pracy po psychiatrii, możliwe że za tyle
  • Odpowiedz
@DlaCiebiePanFotel: będzie za 5 lat wielu absolwentów lekarskiego, zaś miejsc na specjalizację od wielu lat jest podobna ilość (ok 4 tys na cały kraj). Jestem ciekawy czy specjalizacja nie będzie tylko dla ludzi z wynikiem egzaminu powyżej 80% (taka sytuacja jest po stomatologii). Dlatego dostrzegam szansę w trybie pozarezydenkim, ale nie wiem, czy tam też będzie zapchane kandydatami
  • Odpowiedz
@Aureliusz365: Zobacz sobie stronę - Będąc Młodym Lekarzem, tam masz statystyki na różne specjalizacje. Spokojnie, jeśli będzie zapotrzebowanie to na pozarezydencki się spokojnie dostaniesz. Z rezydenturami ciężko przewidzieć ale kto wie, może zechcesz pójść na inną speckę, to w końcu parę lat
  • Odpowiedz
@DlaCiebiePanFotel: Nie mam dostępu do tego artykuły bo nie mogę założyć konta bo nie jestem nawet studentem.

Wątpliwości się wzięły stąd bo w niektórych województwach już teraz są progi na psychiatrię (z rezydentury) sporo powyżej 80%
  • Odpowiedz