Wpis z mikrobloga

2093 + 1 = 2094

Tytuł: Niepokonany w 28 walkach
Autor: Przemysław Osiak
Gatunek: reportaż, sport
ISBN: 9788382500257
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Liczba stron: 328
Ocena: ★★★★★★★

Andrzej Gołota to jeden z tych przedstawicieli polskiego sportu, na której porządną i uczciwą biografię czeka się najbardziej. Niestety wydaje się, że ze względów biznesowo-wizerunkowych nie ma to najmniejszych szans. Szkoda, bo Gołota to postać skomplikowana, tajemnicza czy wręcz nieoczywista, a na dodatek mająca ważne miejsce w historii polskiego boksu, ale nie tylko.

W takim wypadku pozostaje się cieszyć substytutem, jakim jest zbiór kilkunastu wywiadów na temat Gołoty, przeprowadzonych przez Przemysława Osiaka. Całość krąży wokół początków sportowych Gołoty i legendarnych walk z Riddickiem Bowe'm. Wybór przepytywanych wydaje się całkiem logiczny (oprócz tego, że z ww. względów nie ma wśród nich tytułowego bohatera), choć jednocześnie sama formuła książki wydaje jej się największym przekleństwem. Oprócz ciekawego spojrzenia Janusza Pindery czy Przemysława Garczarczyka (który oglądał większość walk Gołoty w Stanach, nawet tych najmniej znanych) mamy też niestety sporo "dżemiku" w postaci wspomnień postaci z drugiego czy trzeciego szeregu polskiego panetony bokserskiego - i te fragmenty należą zdecydowanie do najsłabszych.

Niektóre wydarzenia są przedstawiane kompletnie inaczej przez 2 różne osoby, część wątków jest tylko wspomniana albo przedstawiona na zasadzie #pdk a na główne pytanie w stylu "co siedziało w głowie Gołoty" nie ma klarownej odpowiedzi.

Nie mniej, dla samych kulisów walk z Bowe'm zdecydowanie warto, mimo że po lekturze całości ma się uczucie niedosytu. A tak w ogóle, to w ramach uzupełnienia, obejrzałem sobie na YT wspomniane walki. I cóż, Gołota miał w sobie potencjał na coś wielkiego. Szkoda tylko, że (jak to w przypadku polskich sportowców bywa) nie dojechała za tym głowa. A biorąc pod uwagę kondycję polskiego boksu, to nic takiego już się raczej nam nie przydarzy.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #sport #boks
user48736353001 - 2093 + 1 = 2094

Tytuł: Niepokonany w 28 walkach
Autor: Przemysław ...

źródło: comment_1636478691kgQ05cGvPOAfPUGV5a1z5M.jpg

Pobierz
  • 5
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-12-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 328
Gatunek książki: zbiór wywiadów

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. On Strejlau (Andrzej Strejlau) - najnowsza recenzja usera Flamand ★★★★ (8.0 / 10) -
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tszmiel: czytam wlansie autobiografię Tysona i już mnie strasnzie meczy i bym ją przestał czytać, bo strasnzie się w niej wybiela i mówi jaki to jest biedny i każdy się nie niego uwziął, a on chciał być taki dobry, ale czytam właśnie bo liczę na to że jakoś ciekawie opisze walkę z Gołotą
@Pioter_Polanski: Masz rację, choć wydaje mi się, że po pierwsze Gołota był już po swoim prime'ie a Ruizowi trochę brakowało to klasy Bowe'a. Nie mniej, właśnie mi podpowiedziałeś, co będę robił w czwartkowe święto ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jednak po kilkunastu latach warto do pewnych rzeczy/walk wrócić, człowiek patrzy na to innym okiem - mimo że dalej się na tym guzik zna ( ͡° ͜ʖ
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@user48736353001: strasza to "poskromić bestię" a nowsza to "Mike Tyson. Moja prawda" i ta druga czytam, to jak na razie prócz tego że parę razy palił marihuanę i kradł jako dziecko to nic złego nie zrobił, ale jestem dopiero na roku 1991 :)