Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki.
Być może będziecie mi wstanie pomóc. Ekspertów od wszystkiego wszak tutaj nie brakuje ( ͡° ͜ʖ ͡°). Zrobiłem sobie kontrolnie morfologię krwi. Wszystko wydaje się być okey po za jednym wskazaniem. Płytki krwi mam na poziomie 135 tys., a minimum według normy to 150 tys. Jest jakaś opcja, żeby to podciągnąć? Trzy miesiące temu również robiłem kontrolne wyniki i wtedy płytki wynosiły 134 tys. Niestety suplementacja żelazem, witaminą B12 + kwas foliowy nie przyniosły w sumie żadnych efektów. Umówiony jestem już do hemataloga ale tygodnia z nerwów nie wysiedzę. Dodam, że odżywiam się zdrowo, siłownia 3 razy w tygodniu + cardio.
#zdrowie #medycyna
  • 4
@Jabcok: Jeśli reszta jest ok (RBC, LEUK) i nie bierzesz żadnych leków albo nie masz innych objawów to nie ma co panikować. Normy są normami więc większość ludzi się w nie łapie ale nie wszyscy. Możesz po prostu mieć tendecję do małopłytkowości. Kontroluj co jakiś czas morfologię i tyle. Chyba że wcześniej miałeś sporo więcej a od jakiegoś czasu taki spadek.
@remcon: No właśnie rok temu miałem 117 tyś. i od tego czasu wzrosło do 135 tys. Jak zacząłem o siebie dbać. Kiedyś raczej miałem wyniki w normach, bo nie przypominam sobie takiego incydentu. Leukocyty i erytrocyty są w normie. Przejmuję się tym, bo z takimi płytkami nie przejdę komisji lekarskiej do wojska...
@Jabcok Ogólnie jeśli masz tak od zawsze to nic groźnego ale nie wiem jakie są wymagania formalne komisji wojskowej. Zrób sobie w razie czego morfologię ale z rozmazem jeśli wcześniej robiłeś normalne. Możesz sprawdzić też wątrobę (ALT, AST, Bil) i nerki (Kre, mocznik) dla świętego spokoju. I upewnij się że nie bierzesz na pewno żadnych leków (np. maści ze sterydem w składzie).
@remcon: Dzięki za porady. Rzeczywiście stosowałem od tygodnia w jedno miejsce maść ze sterydem. Co prawda w nie dużych ilościach ale być może to miało jakiś wpływ.