Wpis z mikrobloga

W związku z aktualną sytuację geopolityczną, pewnie wielu nasuwają się pytania o kategorię wojskową.

W zasadzie każdy dostaje kategorię "A" na komisji wojskowej. Czy ktoś ma doświadczenie jak wygląda wnioskowanie o przyznanie innej kategorii (gorszej)? Z tego co zdążyłem się zorientować to składa się po prostu wniosek o ponowną weryfikację stanu zdrowia przez komisję. We wniosku opisuje się jak pogorszył się stan zdrowia, itd. WKU przychyla się (lub nie?) do wniosku i kieruje na komisję. Tu jak rozumiem musimy przedstawić konkretną dokumentację medyczną, potwierdzającą pogorszenie stanu zdrowia. I teraz pytanie - czy komisja po prostu analizuje dokumentację i przyznaje kategorię zgodnie z rozporządzeniem MON? Czy też może skierować na jakieś własne, dokładne badania specjalistyczne?
Przykładowo, jeśli przedłożę zaświadczenie że nie mam ręki, to komisja stwierdzi, że rękę mam i odrzuci wniosek. Ale jeśli przedłożę zaświadczenie, że np. mam nawracające zaburzenia rytmu sercowego (przewidziana kategoria E) to czy oni mi zlecą jakieś swoje dokładne badania, czy przyjmą to jak jest?
Mile widziane info praktyczne.
Dzięki!

#wku #komisjawojskowa #kwalifikacjawojskowa #kategoriawojskowa #wojsko #kategoriae #kategoriaa #bialorus
  • 17
@dan-tom69 idę o zakład, że na strzelnicy spędziłem kilkanaście razy więcej czasu od ciebie. Więc cwaniakiem to jesteś ty.
Ponadto czytanie ze zrozumieniem się kłania, bo nie pytałem o opinię, a o praktyczne wskazówki.

I tak, sam chętnie bym postrzelał gumowymi kulami w Irańczyków przy granicy, ale niestety muszę cię uświadomić, że nie na tym polega służba wojskowa. Dorób się, załóż rodzinę lub biznes i wtedy pogadamy - czy dalej będziesz chętny
@syllogoman: Astma jak astma, biorę leki nic mi nie jest, nie mam duszności, wada -5 jakoś wtedy, teraz -7 i już nie postępuje. Nic się nie odwoływałem tylko papiery im musiałem donieść od lekarzy.
@syllogoman no to się bracie strasznie mylisz ( ͡º ͜ʖ͡º) jak czytam nie pierwszy raz (może błędnie czytam Twój wpis, wybacz, rozpaczam nad meczem) że przez sytuację na #bialorus większość chce się chować przed ew. wezwaniem, to szlag mnie trafia. Byłem w woju, wystarczająco długo, swoje zrobiłem, a poza nim drugie tyle zrobiłem poza wojem. Więc jak widzę strach przed czymś takim, to krew mnie zalewa.
@syllogoman: Teoretycznie moja kategoria D nic nie zmienia w trakcie "wojny", bo D nie pozwala tylko na bycie w woju podczas pokoju, ale i tak bym szybciej uciekł przez granice Słowacką do której mam 100km niż by mnie powołali.
@syllogoman: teraz to nie tak jak kiedyś, za byle pierdoły mogą dać inną niż A, na komisji robią te badania itd ale na pewno lepiej mieć swoje zaświadczenia o stanie zdrowia i ew chorobach
@pieczk zdaję sobie sprawę, tylko właśnie pytanie co mogą tam zbadać. Wiadomo, że wzrok mi zbadają, sprawdzą mnie organoleptycznie.
Ale wątpię, że nagle wyciągną z kapelusza kardiologa, który mi założy holter i zaprosi na następny dzień na analizę wyników XD Albo odsłonią kotarkę ze spirometrem przygotowanym pod wysiłkową próbę do sprawdzenia astmy.

Czy się mylę? :P
@syllogoman co za dzban ( ͡º ͜ʖ͡º) był na "szczelnicy" i teraz bryluje, #!$%@?ąc przed ew. wezwaniem ( ͡º ͜ʖ͡º) i jeszcze zero szacunku dla tych, co zamiast niego, mogliby życie oddać za resztę tego kraju. Hatfu, dla takich #!$%@? jak Ty. Też mam rodzinę, ale to dla ich życia i bezpieczeństwa oddam to, co mam najważniejsze. Nie zwolnienie " z WF-u".
@pieczk no właśnie moje pytanie było głównie o to, czy jak przynosisz dokumentację to to weryfikują. Ogólnie jak do tego podchodzą.

@dan-tom69 ależ gardzę. Otóż płacę zayebiście wysokie podatki w tym kraju - między innymi na synekury takich wojskowych nierobów jak ty. I właśnie w ten sposób buduję ten kraj. W przeciwieństwie do takich niedouczonych orangutanów twojego pokroju, którym wydaje się że pieniążki pochodzą z drukarni. Takiego wrzoda nie spotkałem na swojej
@syllogoman: no jeśli ma się jakieś badania to zawsze warto przynieść a jak nie to wg mnie nie warto załatwiać, ile komisji tyle badań więc jeden rabin powie tak, drugi powie nie. Jak nie byłeś nigdy w wojsku to też nie wezwą cię z dupy na granicę bo nawet nie mogą jeśli tego się boisz