Wpis z mikrobloga

poprzedni tydzień

Plan dzialania dla niewtajemniczonych:


Niestety straty na obligacjach przewyższają wzrosty funduszy mieszanych i akcji (chociaż właściwie te również potraciły w obecnym tygodniu, ale w ogólnym rozrachunku jest ok). Odczuwam wręcz lekką frustrację, że to wszystko stoi w miejscu. Ostatnie wyniki jednocześnie rozwiewają moje wątpliwości i czas zaryzykować bardziej agresywnymi funduszami, z drugiej strony pojawiają się nowe pytania i czy czasem nie przyspieszyć przeniesienia się na dywidendy. Ostateczne decyzje zostaną podjęte pod koniec przyszłego roku, jak uspokoją się finanse po odbiorze mieszkania. Myślę, że te półtora roku będzie optymalnym czasem na określenie się, w którym kierunku chcę zmierzać, jakie kwoty przeznaczać oraz przygotować się merytorycznie.

Wynik na tydzień 46 / 2021: 996,49 / 1000 zł


tag do obserwowania #odzeradoklasysredniej
#inwestycje #funduszeinwestycyjne #oszczedzanie #pieniadze #finanse , trochę #gielda
  • 8
@krocionog:
1. Nie wiem czy 10 funduszy można nazwać szeroką dywersyfikacją (obecnie mam 9, 2 dokupię, dwa połącze w jeden i to na tyle). Zwłaszcza że mBank ma w ofercie 250 funduszy, co daje mi jakieś 4%. A nie mówię o innych platformach, gdzie mogę wpaść w większy szał zakupów :)
2. Gdybym nie zdywersyfikował portfela, to pewnie pozostałbym przy pierwszych 2-3 funduszach obligacji, które w teorii są najbezpieczniejsze. W tym
@surveyorONboard:
Te fundusze same w sobie już są zdywersyfikowane, niestety w tym przypadku od przybytku boli głowa.
De facto prawie w każdym funduszu masz obligacje, z różną alokacją, żeby to lepiej uzmysłowić, spróbuj odpowiedzieć bez dłuższego liczenia jaką masz obecnie alokację swojego kapitału na akcje vs. obligacje we wszystkich funduszach.
W dłuższym terminie rebalancing takiego portfela jest mozolny, bo te aktywa się pokrywają w wielu funduszach.
Z puntu widzenia podatkowego to
@krocionog: Jak wspominałem wyżej jeszcze dwa zakupy i jedna roszada przede mną, wtedy akcje / obligacje będą po około 50 %., włączając w to również zawartość funduszy mieszanych, śledząc je na tyle ile to oczywiście możliwe. I wyliczenie tego nie zajęło mi wiele czasu :)

O ile w obligacjach faktycznie aktywa będą sie pokrywać (stąd moja konwersja, i beda to Investory, więc parasol mnie obejmie), to później byłem już torche bogatszy
@krocionog: No nie, jeżeli nie jest Buffetem lub nie ma się chociaż licencji DI to lepiej założyć że się nie wie niż że się wie.

2. Gdybym nie zdywersyfikował portfela, to pewnie pozostałbym przy pierwszych 2-3 funduszach obligacji, które w teorii są najbezpieczniejsze. W tym momencie miałbym jakieś 5% straty bez perspektywy odrobienia i pewnie zniechęciłbym się na kolejnych kilka lat. A tak to kupiłem kilka TFI na całkowitej górce, kilka