Wpis z mikrobloga

Żyję już na tym świecie kilkadziesiąt wiosen i jeszcze w żadnym roku mojego życia nie spotkałem się z tak ogromną ilością użyć słowa INFLACJA.


@madridistas86: bo może #!$%@? jest najwyższa od 20 lat? xD
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: pierwszy wykres z dupy, osie y nie opisane, brak odniesienia do siły nabywczej pieniądza, dane bezwartościowe.
Prawidłowy wykres informuje ile za płacę minimalną można kupić typowych dóbr konsumpcyjnych w walucie w której się zarabia.

Drugi wykres lepszy, jedynie brak jednostki przy osiach y.
Tej 10-letniej stabilności cen jakoś nie ufam, przecież np. mieszkania zdrożały 2 - 3 razy. Jeżeli to są jakieś oficjalne urzędowe dane to oficjalne urzędowe dane kłamią
  • Odpowiedz
Żyję już na tym świecie kilkadziesiąt wiosen i jeszcze w żadnym roku mojego życia nie spotkałem się z tak ogromną ilością użyć słowa INFLACJA.

...Dziś jest tak: "#!$%@? PiS, ale inflacja", "inflacja? to przez Pisiorów",


@madridistas86: no to chyba dobrze, że ludzie zaczynają rozumieć znaczenie ekonomii. Z pustego i prezes nie naleje, a rozdawnictwo na kredyt oraz dorzynki pracujących i przedsiębiorców musiały się kiedyś tak skończyć.
Gdyby minister edukacji zadbał o
  • Odpowiedz
Fajne wykresiki niech mnie ktos poprawi jesli cos zle interpretuje
Wykres I . Lewa strona wykresu to jest przed 2015 r wykres zielony powyżej białego znaczy sie ze zarbiamy na minimalnej wiecej euro niz w roku 2015.Prawa strona zielony poniżej zarabiamy mniej euro niz w 2015r.(raczej na minus sytuacja)
Wykres II. W 2015 roku za minimalna płace przeliczona na euro dostajemy x ilosci towarów. z lewej strony widac ze wczesńiej mielismy niższe
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: ale jaki jest sens analizowania w te i drugą stronę na każdy sposób płacy minimalnej, skoro to nie jest żaden obiektywny wskaźnik ekonomiczny? To nie jest ani średnia, ani mediana wynagrodzeń, nie jest dochodem rozporządzalnym gospodarstw domowych, ta wartość przecież nic nie mówi. Chociażby dlatego, że w 1984 roku w dobie gospodarki nakazowej i centralnie sterowanej z własnością państwową przedsiębiorstw, wymuszanie płacy minimalnej ustawą nie miało sensu, bo to narzędzie
  • Odpowiedz
Ciekawe skąd wyciągnąłeś cenę złota w czasach komuny bo jeśli to jakaś cena światowa przeliczana na dolary to jest to kompletny nonsens w tamtych realiach.Nikt nie kupował złota na giełdzie za dolary.
Podpowiem że złote obrączki kupowało się hurtem od ruskich za parę spranych jeansów lub inny śmieciowy towar.
Ogólnie to te wykresy są nonsensowne bo to nie jest analogia do życia za kilka dolarów w krajach gdzie dolar czy euro jest
  • Odpowiedz
@ultra

Ogólnie to te wykresy są nonsensowne bo to nie jest analogia do życia za kilka dolarów w krajach gdzie dolar czy euro jest realną walutą.


Wysoka porównywalność danych z końca lat 80. do początku lat 90. pokazuje, że te przeliczenia są jak najbardziej miarodajne. Nonsensowne byłoby właśnie sugerowanie się kursami czarnorynkowymi z których by wynikało, że w 1989 Polacy byli 4 czy 5 razy biedniejsi niż w 1991. W 1991 Polacy
  • Odpowiedz