Wpis z mikrobloga

Mireczki, może ktoś umiałby i chciał mi pomóc?
Mam kłopot ze skonfigurowaniem RAID0 na płycie Z590 aorus elite ax.

Mam w gniazdach M2A i M2B (tych 2 górnych z radiatorami) dwa takie same dyski nvme.
BIOS widzi oba prawidłowo jako "Force MP510 NVMe 3.0 x4 @ 3.0 x4".
Jeden pod adresem 00:02:00:00, drugi pod 00:05:00:00.

Chciałbym żeby pracowały jako RAID0, bootowalny, systemowy dla Win10.

Zgodnie z instrukcją i internetowymi forami włączam Intel Rapid Storage Tech. na ON
"SATA Mode Selection" przestawiam na "Intel RST Premium..."
"RST Control PCIe Storage Devices" na "Manual"

I wtedy tylko jeden wpis "PCIe Storage Dev On Port 21" który mogę przełączyć na "RST Controlled".
Z tego co widzę w internecie (ale w BIOS-ach z innych pły z Z590) tu powinienem mieć dwa takie wpisy po jednym za każdy dysk.

No i jak to przestawię dla tego jednego dysku, to w menu z dyskami nvme widzę już tylko jeden (ten w M2A z adresem 00:02:00:00), ten M2B znika (zgaduję że on jest teraz RST Controlled).

A w menu Intel RST mam też tylko jedną pozycję (zgaduję że to ten drugi dysk w gnieździe M2B):
PCIe 1.0, Force MP510 894.2GB

No i o co tu chodzi?
Jakiś pomysł jak to zrobić żeby działało?

Pewnie połączyć w Windows 10 się nie da dwóch dysków w RAID0 tak żeby był na takiej macierzy system?
Systemowy musi być raczej kontrolowany przez HW.

#komputery #bios #raid #windows10
  • 2
@hellfirehe: Znalazłem taki film, na którym gość wetknął trzy dyski: https://www.youtube.com/watch?v=4DazPQRjw_0

Ale z tego co widzę i tak macierz RAID może założyć tylko używając dwóch, tak jakby ten pierwszy był jakiś "trędowaty".
Patrząc na diagram architektury tej płyty pierwszy jest podłączony do PCIe 4.0 do CPU, a pozostałe dwa do chipsetu Z590 przez PCIe 3.0.
To może być problem?

Trochę wtedy bez sensu że w tym trzecim gnieździe nie ma miejsca
@hellfirehe: Dobra, to tak dla potomnych już chyba piszę.
Faktycznie w RAID daje się łączyć tylko dyski znajdujące się w dwóch dolnych gniazdach M2

Trochę szkoda że dwa górne mają mocowania pod radiatory, a chcąc płytowy radiator zamontować do dysku w dolnym gnieździe to trzeba go chwycić trytką razem z dyskiem.

Druciarstwo, ale widocznie tak musi być.