Wpis z mikrobloga

Wykopki mam takie pytania bo nie do końca rozumiem jak to działa:
1. Czy ciekły azot jest jeszcze dodatkowo chłodzony czy taka jest jego temperatura wyłącznie dzieki najpierw poddaniu gazowego azotu bardzo wysokiemu cisnieniu?
2. Czy jeśli miałbym hipotetyczny pojemnik o nieskończonej wytrzymałości, nalał do niego wody w temperaturze 4 stopni C(cisnienie normalne atmosferyczne w trakcie zamykania pojeminka) i schłodził do -30(albo nawet do -270 dla lepszego testu) to woda by przeszła do fazy stałej czy nie? Chodzi o to że nie ma możliwości żeby woda zwiększała objętość.
3. Czy gotująca się woda może mieć więcej niż 100 stopni C i po prostu wtedy szybciej paruje czy może wrząca woda ma stałe 100 stopni a wrzenie to tylko efekt tego jak dużo energii do niej dostarczamy. Innymi słowy czy w normalnych warunkach jest możliwe aby woda miała więcej niż 100 stopni a nie była automatycznie gazem(tylko po prostu dużo szybciej wrzała).

Pozdrawiam, długo juz mnie te pytania nurtują i każdy mówi ej typie zapytaj kogoś innego :D z góry dzieki za odpowiedzi

#woda #szkola #fizyka #chemia #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #problemypierwszegoswiata #termodynamika
  • 8
  • 2
@TurboDynamo ad 1. Wymaga chlodzenia. Stad przechowuje sie go w specjalnych naczyniach - naczynie devara czyli taki termos.
Ad.2 przy -30 bedzie raczej lodem. Jak pamietam przy cisnieniu ponad 2000 atmosfer topi sie w -22 czy jakos tak.
@TurboDynamo: dobre pytania, fajnie że ktoś ma takie rozkminy :)

1. Azot skrapla się przez jego rozprężenie. To ten sam efekt, który powoduje, że obniża się temperatura dezodorantu po naciśnięciu przycisku albo dwutlenku węgla wylatującego z dyszy gaśnicy śniegowej. Azot rozprężając się obniża swoją temperaturę poniżej temperatury skraplania i tym samym przechodzi w fazę ciekłą. Nie ma potrzeby dodatkowego chłodzenia. Zresztą nie ma tego jak robić - musielibyśmy dysponować czymś, co
wonszsmieszek - @TurboDynamo: dobre pytania, fajnie że ktoś ma takie rozkminy :)

1...
Zresztą nie ma tego jak robić - musielibyśmy dysponować czymś, co ma jeszcze niższą temperaturę :)


@wonsz_smieszek: Są takie urządzenia. Może chodziło Ci o hel?

1. Czy ciekły azot jest jeszcze dodatkowo chłodzony czy taka jest jego temperatura wyłącznie dzieki najpierw poddaniu gazowego azotu bardzo wysokiemu cisnieniu?


@TurboDynamo: Ciekły azot w naczyniu pod ciśnieniem atmosferycznym ma zawsze temperaturę -196 °C lub mniej. Dopóki jest cieczą nie będzie cieplejszy. Po
Azot skrapla się przez jego rozprężenie.


@wonsz_smieszek: Tak to robił pan Linde. Obecnie stosuje się destylację kriogeniczną, gdzie azot jest sprężany (do około 6 atm w procesie firmy Linde) i ochładzany. A skraplanie azotu następuje w kaskadzie turbosprężarek, gdzie ciśnienie sięga nawet 60 atm. Skraplanie gazu przez jego rozprężanie jest oczywiście możliwe, ale niezbyt wydajne.