Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad własnym mieszkaniem w Warszawie. Obecnie płacę za mały pokój 1k miesięcznie i odkładam na wkład własny. Interesowałoby mnie mieszkanie tak na ok 35-40 m2. Mam coś pomiędzy 15-20% wkładu własnego. Zarabiam 5k netto + od czasu do czasu jakieś nagrody okolicznościowe. Prognozuję, że jak rata wraz z opłatami wyjdzie mi ok 2000-2500k to będzie naprawdę spoko opcja. Udźwignąłbym nawet 500-700 pln miesięcznie więcej ale nie chcę się mocno dociskać.

Jakie są szanse na spadek cen mieszkań? Jak mocno musiałyby być podniesione stopy aby było to naprawdę opłacalne?

Radzicie poczekać z pół roku aby zobaczyć jak się sytuacja rozwinie czy lepiej kupować gdzieś teraz bo później może być jeszcze gorzej?

#nieruchomosci #mieszkanie #warszawa
  • 33
@scomander: Porzuć ten pomysł, wg wykopków na wkład własny w Polsce odkłada się 10 lat: https://www.wykop.pl/wpis/62379355/zalesie-nieruchomosci-pracbaza-przemyslenia-nie-je/

A tak serio, to ja czułbym się teraz mocno niepewnie z takim kredytem przy takich zarobkach. Jeżeli ci się tak bardzo nie spieszy z kupnem to zaczekałbym chociaż te pół roku na rozwój sytuacji (w międzyczasie rozglądając się za czymś, bo to też potrafi trwać).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@scomander: rentowność wynajmu przy tych cenach to 3%. Przy stopach WIBOR 3% inwestycja w mieszkanie już się nie spina, bo zaraz tyle zapłaci zwykła lokata. Czekaj kupujący właśnie uciekają z tego rynku, a ci co kupowali do tej pory będą coś chcieli zrobić ze spadającym kartoflem.
@scomander: kredyty poniżej 20% są dużo droższe więc zbieraj do 20%. Marże kredytowe zaczną spadac.

W międzyczasie ogarnij gdzie chcesz szukać i obserwuj sytuację. Czasem fajne mieszkania w danej okolicy w niskiej cenie stoją niewiadomo dlaczego a czasem trzeba dzwonić od ręki jak jest oferta i brać.

Jak rata wyniesie 40% zarobkow to spokójnie dostaniesz. Jak dla mnie najlepiej to jak najdłuższy kredyt z jak najniższa rata, który zawsze można nadpłacać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@scomander: Działanie stop ma swoją bezwładność dlatego RPP musi zawsze działać z wyprzedzeniem co sie od lat nie działo. Internet aż kipi od informacji na temat co i jak. Lepiej brać kredyt przy wysokich stopach.
@scomander: kupuj jak najszybciej i nie czytaj tych ćwierć inteligentów. Sprawdź sobie artykuły na temat cen nieruchomości na wykopie z 2015.2016.2017.2018.2019.2020 roku. Od wielu lat tutaj ciągle jest narracja, że za chwilę bańka pęknie i mieszkania będą dużo tańsze. Ja od tego czasu kupiłem już dwie nieruchomości i jest do przodu.
Nikt w pojedynkę nie kupuje. Ludzie biorą ojca / matkę.


@LittleOpa: instytut danych z dupy?
Ja kupiłam sama, moi starzy są tak biedni że zdolność spadłaby niesamowicie

@scomander: 2500 przy zarobkach 5k netto to.duzo. szukaj pracy z lepszymi zarobkami