Wpis z mikrobloga

@0w202122: w sensie soft kliencki musi znać adres serwera VPN? Tak. Zazwyczaj taki adres jest już zaszyty wewnątrz (generowanych przez serwer) plików ovpn, które są kluczami VPN. To jest oczywiście nie jedyna, ale chyba najpopularniejsza metoda używania OpenVPNa.
@director: Mam wpięte do routera RPI. Chciałabym aby punktem dostępowym dla wszystkich urządzeń w domu był własnie RPI na którym chcę postawić OpenVPN. Co muszę zrobić na urządzeniach jak komputery czy mój serwer synology aby łączyły się z OpenVPN na RPI?
@0w202122: Najpierw musisz postawic serwer OpenVPN na malinie. To jest serwer. Serwer wygeneruje ci kilka parametrow. Na urzadzeniach klienckich instalujesz klienta OpenVPN i konfigurujesz profil zeby wskazuwal na RP. Za kazdym razem musisz sie polaczyc. Jezeli te urzadzenia sa w jednej sieci domowej, jaki jest cel cwiczenia?
@0w202122: Pytam, bo jezeli RP ma sluzyc jako brama wyjsciowa do internetu to da sie to zrobic przez
1. Wlaczenie "net.ipv4.ip_forward = 1" i wskazanie na innych urzadzeniach bramy domyslnej tego RP (jezeli sa w tej samej sieci)
2. Skonfigurowanie proxy typu squid i konfiguracja proxy na tych urzadzeniach.

Po prostu nie widze sensu szyfrowania ruchu wewnatrz sieci.
Po prostu nie widze sensu szyfrowania ruchu wewnatrz sieci.


@director: ok masz rację. Uczę się dopiero. Głównie zależy mi na dostępie do NASa z zewnątrz i trochę poczytałam że trzeba openvpn postawić.
@0w202122: A widzisz, czyli jednak dostep z zewnatrz. Pytanie czy masz publiczny staly adres IP :) jak nie masz to polecam zerotier.com
1. Na zerotier.com zakladasz konto i tworzysz siec.
2. Na raspberry instalujesz klienta zerotier (jest tam instrukcja). Dolaczasz raspberry do swojej sieci zerotier.
3. Na laptopie robisz to samo.
4. Na RP wlaczasz IP forwarding na stale (RP bedzie robil za router)
5. Na zerotier wskazujesz swoja siec domowa
4. Na RP wlaczasz IP forwarding na stale (RP bedzie robil za router)


@0w202122: jeszcze techniczne pytanie. Moje RPI robi też jako smart tv do telewizora. Czy jak zrobię forwarding to będę mogła korzystać z internetu na RPI jak np. oglądanie YT?