Wpis z mikrobloga

Potrzebuje prostego NASa ( 4 x 3 TB RAID 1, głównie serwer SMB, backup + magazyn cyfrowego życia). Nie mam możliwości wydania teraz 1000+ na 4-bay Synologica - Czy stawiając coś takiego na FreeNAS lub jako VM na HP workstation z230 z i3-4130 / lub 4130T ( ok 30-40W) 4-8 gb RAM ( ta płyta ma chyba 5 SATA ) będę bardzo żałował, że nie wydałem jednak tego tysiaczka+ ( koszt tego HP'ka wyjdzie mi ok 200 zł czyli 5 lub 6 x mniej niż Synologica!! nie pracuje w IT także sprzęt się "nie zwróci") Wielkie dzięki jak ktoś mnie upewni, że nie kombinuje za bardzo albo ustrzeże przed bólem głowy próbując trochę zaoszczędzić
#nas #diynas #synology
  • 3
nie pracuje w IT także sprzęt się "nie zwróci"


@eomateo: To właśnie osobom mającym linuxa w małym palcu nie specjalnie zwróci się gotowe rozwiązanie ;)

A na poważnie, "to zależy".
Składając DIY sam sprzęt będziesz miał znacznie wydajniejszy (1000PLN to chyba nawet za mało na DS420j), ale każda usługa jaką chciałbyś odpalić to rzeźbienie i googlanie za każdym problemem.
Pamiętaj że dyski w RAID + zapewne zasób pod montowany po smb
@eomateo: Jak chcesz żyć i nie mieć zmartwień to ten tysiączek będzie tego warty, aby dopłacić do pełnoprawnego serwera NAS (QNAP albo Synology). To jest sprzęt typu włączasz i zapominasz.

Z tańszych możesz spojrzeć na DS420j albo DS420+/DS920+
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eomateo: moim zdaniem jak chcesz mieć działające bez problemu i sie nie martwić, to truenas będzie lepszy. Tylko te 4GB ram to mało trochę na zfs z większym storage.

I mówię to jako użytkownik qnap o były syno.