Wpis z mikrobloga

Co myślicie o obligacjach skarbu państwa - np. 4-latki? Z jednej strony trochę późno (dobrze by już było mieć z nich pierwszą wypłatę), a z drugiej strony jest już obawa co do pogłębienia inflacji, gdzie także i obligację będą tracić.

#minvest #gielda #inwestowanie
  • 7
@mathmed: W teorii mozesz wyjac ze strata 2% i masz zwrot. Mozesz np. po 2 latach wyjac i to ok. Ale w pierwszym roku masz oprocentowanie 1.3 %. A w kolejnych 0.75 + inflacja ( i do tego podatek belki).

Jak dla mnie przy rosnacych stopach procentowych sie nie oplaca. Moze nawet oferta obligacji sie zmienic na wyzsze oprocentowanie. Przy obecnej sytuacji to juz chyba lepiej waluty nawet obce ( byle
@mathmed: Ja uważam, że obligacje skarbowe to jest najlepszy z bezpiecznych instrumentów do portfela. Jasne, nie jest super i może nawet nie uchronić przed inflacją jeśli w pierwszym roku będzie duża, ale lepszych alternatyw nie znam (podkreślę - mam na myśli bezpieczne instrumenty). W walucie, w której wydajesz; żeby nie zwrócili musiałoby upaść całe państwo; jakiśtam procent zyskujesz.
@radekr: Fakt opłata 2 zł to byla dla 10 latek, a nie 4 latek. Dla 4 latek to:

W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania (przedterminowy wykup) można wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Dla serii zakupionych od 1 kwietnia 2015 r. opłata wynosi 0,70 zł od każdej
@radekr: Ja uważam, że Polska ze obecnie istnieje ryzyko sporego oslabienia zlotowki. A wtedy nici z obligacji. Turkom trzymanie oszczednosci w obligacjach nie pomogly. To jest dobre jak jest nizsza stabilna inflacja i stabilne panstwo.