Wpis z mikrobloga

Jak ludzie kiedyś polowali na mamuty? Przecież słonie mają grubą skóre, a mamuty jeszcze grube futro, i taka dzida z krzemiennym ostrzem z dużego dystansu raczej za gleboko się nie wbijała. A przecież kilku tonowy mamut nie wykrwawi przez małą, niezbyt głęboką ranę. Inna kwestią jaka mnie zastanawia: dawniej pewnie te plemiona miały z 30 mężczyzn zdolnych do polowania, mamut szybciej biega niż człowiek, i z łatwością zabija człowieka. Jak oni to robili, że nie odnosili strat w ludziach? Bo zakładam, że gdyby chociaż 1 osoba ginęła/została ciężko ranna co każdego mamuta, to nie opłacało by się to. I jeszcze jedno pytanie: dlaczego w obecnej Afryce prymitywne plemiona nie polowały/polują na słonie jakimiś dzidami, jak to miało miejsce z mamutami?
#pytanie #pytaniedoeksperta #historia #afryka #mamut
  • 5
@Ratelmidozer: dalej to za bardzo nie wyjaśnia, wiadomo neandertalczyk był znacznie silniejszy, więc rzucona przez niego włócznia robiła większe szkody. W sieci krąży nagranie z jakiegoś polowania w Afryce, gdzie ponad 100 osób, wyposażonych włócznie z metalowym ostrzem zerg #!$%@? słonia, bawola, hipopotama itd. O dziwo słoń spokojnie stał w miejscu nie uciekając, jedynie machał trąbą i groźnie uszami, ale nawet te włócznie z metalowym grotem za wiele mu nie robiły,
@PoteznyTomaszek ja zawsze rozkminałem, że trzeba było wystraszyć takie stado mamutów, najlepiej podczas ich snu, żeby zaczęły uciekać i zagonić je w jakąś przepaść albo dół i wtedy dobić rzucając kamieniami. Rzucanie włóczni czy strzelanie z łuku nie ma sensu, mamut nawet nie poczuje.