Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mam pytanko, mianowicie stopił mi się i przerwał niebieski neutralny przewód w listwie, podłączonej bezpośrednio do kostki (bez gniazdka). Chciałbym poznać przyczynę tego stanu rzeczy. Do listwy był podłączony piekarnik Amici. Sama kostka uległa również nadpaleniu i lekkiemu stopieniu. Pic dla zobrazowania poniżej. Uprzedzając: montaż gniazdka uniemożliwiłby mi dosunięcie piekarnika do końca mebli, jest w zabudowie. Cała sytuacja objawiła się tym, że podczas pracy piekarnika nagle ucięło zasilanie, piekarnik przestał działać. W chwili awarii nie był ustawiony nawet na pełną moc. Oczywiście po podłączeniu piekarnika do gniazdka w innym pokoju przez przedłużacz, wszystko działało. Multimetr wskazuje poprawne napięcie obwodu. Z tego co wiem na przewodzie neutralnym nie powinno występować wysokie napięcie.
#elektryka #agd #prad #elektroda
SzczerbatySuchar - Mam pytanko, mianowicie stopił mi się i przerwał niebieski neutral...

źródło: comment_1639936059lAeMZzpoS4qmgXMZD5s743.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@SzczerbatySuchar: no trzeba odpowiednią grubość przewodu dobrać, według tego jaki ma tam płynąć prąd, są tabelki w internecie które pokazują jaką grubość przewodu trzeba dobrać do jakiego prądu. Tutaj najwyraźniej były za cienkie przez to że pewnie przez długi czas płyną prąd o zbyt dużym natężeniu przez te przewody to się one nagrzały i stopiły
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Z tego co jeszcze zdążyłem wyczaić, to listwa max ma 3500W, piekarnik ma 3600W. Zastanawiam się czy te 100W różnicy mogło być na tyle istotne. Osoba robiąca instalację na mieszkaniu chyba nigdy nie powinna mieć nic wspólnego z prądem
  • Odpowiedz
@SzczerbatySuchar: zacznijmy od tego że wygląda to na linkę , a w takim przypadku ciężej o dobry styk. Przewód taki nie jest jednolitą miedzianą żyłą , tylko składa się z duzęj ilości małych drucików, ale powoduje to że przewód jest elastyczny.
W takim przypadku podłączenie do kostki, nie jest super dobre, poniważ Śrubka rozwarstwia te druciki i połączenie ma mniejszą powieszchnie styku. im mniejszy styk, im mniejszy styk, tym połączenie będzie
  • Odpowiedz
@SzczerbatySuchar: to raczej musiało się tak skończyć. Przewód/drut powinieneś zacisnąć w tulejkę albo w konektor i użyć innego typu złącza.

Listwę na 90% masz półtora metrową z przewodem o przekroju 1,0 mm2 i to też nie jest dobry pomysł. Norma dla listew zasilających dopuszcza oznakowanie max 3500 dla przewodu o przekroju 1,0 mm2 jeżeli przewód nie jest dłuższy niż 2 metry. Jak ma 2m i 10 cm to już magicznie spada
  • Odpowiedz
stopił mi się i przerwał niebieski neutralny przewód w listwie, podłączonej bezpośrednio do kostki (bez gniazdka). Chciałbym poznać przyczynę tego stanu rzeczy


@SzczerbatySuchar: ktoś wkręcił luźna linkę śrubami w metalową kostkę. Śruba wkręcając się #!$%@?ła część włosów i został słaby styk, który miał za dużą rezystancję i podczas przepływu dużego prądu przy użytkowaniu piekarnika systematycznie się grzał aż w końcu przepalił.
Wyjeb te kostkę, daj złączkę wago i będziesz miał spokój.
  • Odpowiedz