Wpis z mikrobloga

  • 14
2344 + 1 = 2345

Tytuł: Posełki. Osiem pierwszych kobiet
Autor: Olga Wiechnik
Gatunek: reportaż
ISBN: 9788379760978
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Liczba stron: 482
Ocena: ★★★★★★★★

„Posełki” to reportaż na temat pierwszych kobiet, które zostały politykami w Polsce. Główną bohaterką jest Zofia Moraczewska - feministka, członek lewicowej partii, osoba, która dała przykład polskim kobietom, by walczyły o swoje prawa. A blisko 100 lat temu było o co walczyć. Stara konstytucja RP w stosunku do kobiet odnosiła się mniej więcej tak, jak my obchodzimy się dzisiaj z psami. Nie może głosować, nie może dziedziczyć, nie może podjąć pracy bez zgody swojego pana (męża), jej zdanie jest na równi ze zdaniem osób upośledzonych i ubezwłasnowolnionych, ogólnie jest mnóstwo tego rodzaju smaczków, które nie są tylko konwencją, a realnym prawem.

Kobiety same musiały wywalczyć sobie równość, pełnie praw i wolność. Reportaż poświęcony jest właśnie tym odważnym jednostkom, który zdecydowały się zburzyć stary ład, by dać początek nowej, o wiele sprawiedliwszej Polsce.
Świetny reportaż, jeśli kogoś interesuje temat pierwszej fali feminizmu, to będzie mu się bardzo dobrze czytało. Książka porusza bardzo ważny temat i życzyłabym sobie, żeby szczególnie w obecnej sytuacji w Polsce jak najwięcej kobiet ją przeczytało. Niektóre zdania przeciwników pierwotnej formy feminizmu, polityków i innych wszelakiej maści konserwatystów i bigotów można wprost przekleić w usta współczesnych ludzi i nikt nie poczułby dysonansu. Niestety.

Dzisiaj próbowałam się nie rozpisywać o książce, chciałam za to złożyć najserdeczniejsze życzenia całej społeczności #bookmeter i #ksiazki, mam nadzieję, że mało jest wśród nas antybohaterów z tego reportażu.
Chciałabym życzyć wam wszystkim:
- odbanowania @problemat
- większych stoków Mag-a
- wznowienia Hyperiona (w sensie, mnie to obojętne, ale wiem, że wy chcecie xD) I pierwszych części ABŚ w twardej
- mnóstwa pieniędzy na książki, bo taniej już na pewno nie będzie
- pogodzenia się zwaśnionych fanów Pana Lodowego Ogrodu i jego hejterów (pozdrawiam cię @Whoresbane)
- żeby nikt nie cytował Orwella jako przeciwnika socjalizmu a nie totalitaryzmu

I czego tam tylko chcecie. Pozdrawiam szczególnie wszystkich stałych recenzentów i komentujących i mam nadzieję, że wspólnie w przyszłym roku przeczytamy jeszcze więcej książek i nadal będziemy tak zgraną i nietoksyczną grupą ()

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Wypok2 - 2344 + 1 = 2345

Tytuł: Posełki. Osiem pierwszych kobiet
Autor: Olga Wiechni...

źródło: comment_1640377307OrRrwv6X15Kpo0kxbrPK44.jpg

Pobierz
  • 20
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 350

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Belfrzy (Dorota Kowalska)
2\. Ucieczka od bezradności (Tomasz Stawiszyński) - najnowsza recenzja usera smierdakow ★★★★ (7.0 / 10) -
@Wypok2: Skoro zostałem zawołany do życzeń to pozwolę sobie sprywatyzować odpowiedź na nie :D

To pierwsze życzenie jest brzydkie (,)
Dziś zrobiłem newsa o wielkich stosach MAGa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Hyperiony już miały wznowienie a Endymiony będą w styczniu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Podobnie z ABŚ
Mnóstwo pieniędzy to za mało bo potrzeba mnóstwa książek!
Nie licz na
@Whoresbane: Człowiek zabiegany, ledwo zdąży jakiś krótki reportaż przeczytać, a jeszcze wymagają, żeby na wypoku siedział (,) Ale obiecuję poprawę, jak licencjat sam się napisze
Stara konstytucja RP w stosunku do kobiet odnosiła się mniej więcej tak, jak my obchodzimy się dzisiaj z psami. Nie może głosować, nie może dziedziczyć, nie może podjąć pracy bez zgody swojego pana (męża), jej zdanie jest na równi ze zdaniem osób upośledzonych i ubezwłasnowolnionych, ogólnie jest mnóstwo tego rodzaju smaczków, które nie są tylko konwencją, a realnym prawem.


@Wypok2: Pieprzycie głupoty towarzyszko.

Kobiety miały równe prawa wyborcze od początku istnienia
@Whoresbane: Ja Ciebie lubię, ale zawsze mogłabym lubić bardziej. A tak to nie polubię, bo ten Pan Lodowego Ogrodu, to trochę jednak kosa między nami ( )
@Wypok2: Dziękujemy za życzenia, wszystkie oprócz pierwszego! (To był troll, prawda?).
( ʖ̯) Bardzo chciałabym więcej czasu na czytanie i tego i sobie, i Tobie życzę! ʕʔ
Kodeks Cywilny Królestwa Polskiego


@Wypok2: czyli kodeks cywilny Napoleona, bo on tak sobie spacerował po Europie z żołnierzami i potem z tym żołnierzami się wycofywał, ale kodeks cywilny został, oprócz złych rzeczy zostawił nam dość usystematyzowane akta stanu cywilnego
Kodeks Cywilny Królestwa Polskiego


@Wypok2: zaraz, najpierw piszesz "stara konstrukcja RP", teraz jednak nie RP tylko Królestwo polskie. A to wszystko w kontekście postaci Zofii Moraczewskiej która urodziła się i żyła w Galicji, czyli cesarstwie Austro-Węgierskim, które nie miało nic wspólnego z Królestwem polskim.
Jakiś totalny kociokwik.