Wpis z mikrobloga

Mirki, jeśli strażnik miejski nie dopełnił obowiązków lub przekroczył uprawnienia, to co mu grozi, gdzie to zgłaszać, i na co się powoływać?

Wiem że jest ustawa o strażach gminnych która wylicza uprawnienia i obowiązki, ale gdzie jest cokolwiek o karach za wystąpienie przeciw nim? Kodek wykroczeń i kodeks karny nie podejmują tego tematu (nie może to być zatem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia/przestępstwa), nigdzie indziej też nie znalazłem. Mogę kierować skargę do przełożonego, ale nie wiem czy jest to wystarczające.Gdzie zatem?

Ktoś coś doradzi? (nie chodzi o żadne maseczki i covid, od razu mówie)

#strazmiejska #prawo #poradyprawne #porady #przestepczosc #wykroczenia #prawnik #radcaprawny #policja #sadownictwo #prokuratura
Pobierz oslet - Mirki, jeśli strażnik miejski nie dopełnił obowiązków lub przekroczył uprawni...
źródło: comment_1640648512FMs6zNchTcYmRRkqisiuyx.jpg
  • 7
@xTortox: dziękówa! I teraz tak - skarga do komendanta czy skarga do gminy, czy gdzieś tam jeszcze wyczytałem że do wojewody, czy skarga do prokuratora?

Czy może od dołu i w zależności co odpowiedzą to stopniowo wyżej?

Bo do wszystkich na raz, to wydaje mi się przesadą.
@oslet: pamiętaj, że w odróżnieniu od Policji oni naprawdę cienko zarabiają - okolice minimalnej. A jednocześnie wbrew pozorom maja znacznie większy #!$%@?. Więc jeżeli to nie było nic poważnego to przemysl, czy na pewno chcesz mu robić pod górkę.

Ale generalnie skarga co Urzędu Miasta/Gminy i zgłoszenie przestępstwa na prokurature.
@pawelczixd: tak, wiem, zastanawiam się nad tym. Dlatego pytam i rozważam. Poważne to nie było w znaczeniu ogólnym, niemniej chciał zrobić ze mnie debila, plus typowa sytuacja w której władzy wolno więcej.
@oslet: Skarga do komendanta sm - On jest bezpośrednim przełożnym strażnika. Prezydent jest natomiast przełożonym komendanta, ale w sprawach związanych z służbą i tak będzie się posiłkował jego opinią - z prostej przyczyny - nie jest strażnikiem i się na tym nie zna. Czy komendant czy prokurator? Nie wiem, nie podajesz szczegółów sprawy. Nie potrafie się do tego odnieść. Zacznijmy od tego że gro takich skarg jest w ogóle niezasadna -
@oslet skargę składa się do komendanta SM, zawiadomienie o przestępstwie z art. 231 k.k. do prokuratury (lub na Policję). Są to dwa zupełnie różne postępowania: skargowe jest postępowaniem administracyjnym, o czyn z art. 231 k.k. jest postępowaniem karnym.
ale gdzie jest cokolwiek o karach za wystąpienie przeciw nim?


@oslet: w odróżnieniu od policji strażnicy miejscy pracują w oparciu o kodeks pracy, więc jeśli nie jest to przestępstwo to bezpośredni przełożony może zastosować wobec nich kary za uchybienia wymienione właśnie w tym kodeksie..

no chyba, że jest to kwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo, wobec tego odpowiadają karnie.