Wpis z mikrobloga

  • 210
Czemu nadal tysiące Polaków popełnia ten kardynalny błąd i zamiast budować "wille" z pełnymi kondygnacjami i z płaskim dachem decydują się na te "pałacyki" z mnóstwem kukawek, skosów i kompletnie nieużytecznym poddaszem? ( _) Ja doskonale zdaje sobie sprawę że MPZP reguluje takie kwestie, ale na litość boską, 90% gmin w Polsce dopuszcza już taką zabudowę. Oczywiście, są to dodatkowe koszta na materiały, stal i beton, ale nawet jeśli wylanie tego dodatkowego stropu miałoby kosztować 100K PLN to i tak uważam że warto bo korzyści z tego płynące są niepoliczalne. Pozatym w ogólnym rozrachunku i obecnych cenach nie jest to więcej jak 10% kosztów jakie poniesiemy przy budowie, a to co wydamy tutaj zaoszczędzimy na powierzchni blachy czy docieplaniu tych skosów wełną.

Ja sam kiedys popełniłem ten błąd. Kilka lat temu posłuchałem się rodziców i postawiłem dom dwuspadowy, gdzie obecnie na poddaszu mieszkaja moje dzieci. Pewnie będziecie się że mnie śmiać ale ten dach od lat spędza mi sen z powiek. Mimo że mam podbitke to skrzypi jak stara #!$%@? po deszczu. Przy każdym większym wietrze czy zapowiadanych trąbach powietrznych siedze jak na szpilkach i martwię się o swój dobytek. Niby wiem że wszystko jest zrobione zgodnie ze sztuka budowlana i dach jest deskowany, ale przecież oglądam TV i wiem co potrafi żywioł. Wyobrażam sobie że wiatr zrywa dach, odkrywa dom, woda wlewa się schodami na parter a ja tracę dorobek swojego życia. Myślę że gdybym wtedy postawił takiego "klocka" zakończonego stropodachem to spałbym spokojniej. Jedyne co bym stracił to więźbę, ale nadal byłoby możliwe mieszkanie w takim domu. (Serio, bardziej boje się wiatrów jak pożaru.)
A wy? Jakie macie zdanie w tej kwestii? Decydując się w dzisiejszych czasach na budowę jaki projekt byście wybrali?
#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #polskiedomy #diy #budownictwo #remontujzwykopem
daeun - Czemu nadal tysiące Polaków popełnia ten kardynalny błąd i zamiast budować "w...

źródło: comment_1640675407SvE8etphpMRIagWngqC0co.jpg

Pobierz
  • 127
@daeun: jakbym miał budować swój własny dom to zrobiłbym stropodach płaski i nie #!$%@?ł się w żadne więźby. A obecnie mieszkam w takim dwukondygnacyjnym, gdzie nad piętrem jest zwykła płyta żelbetowa i dopiero nad tym dach (i strych działający jako składzik). I tak się tyram, że wichura mi dach zerwie, ale to dlatego, że fachowcy #!$%@? robotę xD W tym roku wymieniam i zacznę spać spokojnie podczas wichur ʕ
@DanteMorius: Wszystko się da, ale ja pewno nie tanio i na pewno nie na wieki ( ͡° ͜ʖ ͡°) pomine już fakt ze za naszą zachodnia granica 30-40 lat temu tez ktoś obliczył ze taniej wyjdzie stropodach balastowany żwirem. Znam 2 panów po 60tce którzy dorobili się na prawde dobrych pieniążków na zrzucaniu tego żwiru i robieniu więźby i wrzucaniu dachówki :)
@dzazzio: kwotami nie będę rzucał, bo raz, że zmienne, dwa że aż tak biegle nimi nie operuję, możliwe że i drożej wyjdzie dobrze rozwiązany dach płaski niż więźba. Plus na pewno łatwiej go spieprzyć.
Inna sprawa, że "nie tanio" to punkt wyjścia we wszystkim w budowlance ¯\_(ツ)_/¯