Wpis z mikrobloga

2392 + 1 = 2393

Tytuł: Diaspora
Autor: Greg Egan
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
ISBN: 9788374805285
Tłumacz: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: Mag
Liczba stron: 304
Ocena: ★★★★★★★

Odległa przyszłość. Większość ludzi już dawno porzuciła cielesne ciała i przeniosła świadomość do stanu cyfrowego. Nowi, cyfrowi ludzie zamieszkują różne polis rozsiane po układzie społecznym. Choć ludzie to duże nadużycie bo polis jest też domem dla innych bytów jak świadomości robotów, cyfrowe "dzieci" ludzi, czy sieroty utworzone przez samo polis bez udziału mieszkańców.
HARD SF, przez duże HARD. Autor nie cacka się z czytelnikiem i wrzuca go w całkiem obcy świat tak odmienny od naszego, że już samo zrozumienie sposobu w jakim bohaterowie ze sobą się komunikują (używając nie tylko słów, ale i tagów, zmian formy itp) jest ciężkie, a to dopiero wstęp do lektury. Bohaterowie potrafią prowadzić długie dyskusję nt fizyki kwantowej (opartej na wymyślonych przez autora teoriach), astrofizyki, czy np innych wszechświatów zbudowanych nie w 4 ale 6 wymiarach. Osobiście przeczytałem mnóstwo ambitnego SF, ale przy Diasporze wielokrotnie czułem jak mózg wywraca mi się na lewą stronę próbując podążać za koncepcjami z tekstu.
Mimo wszystko polecam, bo wizja jest bardzo ciekawa, choć nie dla każdego, a sama lektura wymaga sporo samozaparcia.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_1640776549T79HJEB6qVbfqwT3fyGoc5.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.4 / 10) (5 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 304
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-04-04 - Użytkownik kulfon_wulkanizator ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2017-01-08 - Użytkownik Wladca_czipsow ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0