Wpis z mikrobloga

2402 + 1 = 2403

Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
Autor: Swietłana Aleksijewicz
Gatunek: reportaż
ISBN: 9788380496859
Ocena: ★★★★★

Oddanie głosu drugoplanowym uczestnikom wiadomych zdarzeń wydawało się bardzo dobrym pomysłem, zresztą cały tytuł wobec oficjalnych komunikatów i technicznego podejścia do awarii w Czarnobylu jest bardzo zdystansowany. Do tego próżno szukać tytułu o takim spektrum i nacechowaniu emocji jak w "Czarnobylskiej modlitwie", niektóre fragmenty mocno zapadają w pamięć.

Szkoda tylko, że to wszystko ginie we wręcz absurdalnej formie poszczególnych ludzkich "głosów". Urywane zdania, pełne wielokropków miały zapewne jeszcze bardziej wpłynąć na emocjonalnośc wypowiedzi - niestety nastąpiło tu przegięcie w drugą stronę, co sprawiło w moim przypadku to, że bardzo męczyłem się z tą książką. Inną kwestią jest to, że tytuł można było spokojnie skrócić o połowę, bez żadnej dramatycznego spadku jego jakości - czytanie co 10-15 stron podobnego zdarzenia czy opinii jest tu niestety bardzo powszechne.

Nie mogę również za bardzo przeboleć tego, że to tytuł o bardzo mocnej wymowie antynuklearnej i antyinżynieryjej (czy może antytechnicznej, sam nie wiem, które określenie tutaj lepiej pasuje), ale to już temat na dyskusję dla freaków.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czarnobyl #ksiazki #reportaz
user48736353001 - 2402 + 1 = 2403

Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
...

źródło: comment_1640808701J0Allrd9dAoACA6yQ9NSA9.jpg

Pobierz
  • 10
Nie mogę również za bardzo przeboleć tego, że to tytuł o bardzo mocnej wymowie antynuklearnej i antyinżynieryjej (czy może antytechnicznej, sam nie wiem, które określenie tutaj lepiej pasuje), ale to już temat na dyskusję dla freaków.


@user48736353001: podzielam tę opinię
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.4 / 10) (11 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Gatunek książki: reportaż

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-09-28 - Użytkownik p3sman ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-02-25 - Użytkownik awfie ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 /
@user48736353001: kiedyś puściłem sobie audiobooka, bo jestem fanem tematów wokół Czarnobyla i wstyd trochę nie znać takiej uznanej pozycji. Sorry, wysiadłem gdzieś w okolicach opowiadania jak (o ile dobrze pamiętam) kot babce uciekł a potem wrócił ( ͡ ͜ʖ ͡) Opisywane to było dłużej niż rzeczy na temat.
@karbamazepina: ja z kolei nie ogarniam popularności 'wojna nie ma w sobie nic z kobiety'. Książka dłużyła mi się w nieskończoność, a każda historia byla podobna do siebie. O sanitariuszkach komsomolkach, które tak chciały iść na wojnę ze aż oszukiwały swoich przełożonych, że wcale nie mają 15 lat, o siostrzyczkach co pomagały każdemu, niezależnie czy był to swój czy Niemiec i o tym że chciały byc piękne na froncie.
Nie wiem,