Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich obserwujących #lekiifobiewdna. Niestety z braku czasu nie aktualizowałem na bieżąco ale w skrócie:

4.03.2021 zamówiłem na stronie Nebula Genomics dwa zestawy do badań DNA - dla siebie i różowej,
17.03.2021 dostaliśmy zestawy do badań
10.05.2021 odesłałem zestaw listem poleconym.. do USA za ok 18zł.
23.07.2021 dostaliśmy z różową maile że próbka poszła do badania jakości, po paru dniach różowa dostała maila że jej próbka była słabej jakości i że wyślą ponownie zestaw do badań.
22.09.2021 dostałem w końcu dostęp do raportu z badania swojego dna.

Tam dowiedziałem się np. że mam piegi, ciemne włosy, skłonność do posiadania większego mózgu oraz ponadprzeciętnych zarobków czy upodobanie do zjedzenia całej tabliczki czekolady ( ͡° ͜ʖ ͡°) W ramach pakietu na stronie Nebuli jest lista ok 280 “skłonności” wraz z opisem i linkiem do badań naukowych i procentowym wskaźnikiem na ile moje DNA pokrywa się z odkryciami. Poza ciekawostkami związanymi z zachowaniem czy wyglądem jest masa informacji o skłonnościach do chorób, u mnie niektóre się pokrywają z tym co występuje w rodzinie, niektóre jednak były zaskoczeniem.
Poza takimi gotowymi raportami Nebula udostępnia narzędzie do ręcznego przeglądania genów oraz możliwość pobrania surowych danych o DNA (w postaci plików CRAM, FASTQ, VCF). Pobrałem je więc z nadzieją na upload do MyHeritage. Niestety MyHeritage odrzucał format VCF, mimo potraktowania go narzędziem który powinien go przekonwertować do odpowiedniego formatu (https://github.com/2sh/vcf-to-23andme). Próbowałem innych narzędzi ale z braku czasu wybrałem usługę ze strony dnagenics.com do konwersji pliku CRAM do formatów używanych m.in przez MyHeritage. Wynikowy plik bez problemu udało się wrzucić do MyHeritage. Po około 2 dniach dostałem maila o wynikach - niestety nie odnaleziono w serwisie żadnych krewnych poniżej 8 stopnia, a w tych dalszych nie znalazłem żadnych znajomych nazwisk, no trudno. Natomiast analiza pochodzenia stwierdziła że ok 9% mojego DNA jest charakterystyczne dla rejonu Walii, Irlandii i Szkocji, tak więc wiem skąd u mnie skąpstwo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Reszta do przewidzenia - Europejczyk z Europy Wschodniej i Bałt, chociaż wiem że mam też niemieckie korzenie - widocznie się zatarło w dna.

Ogólnie w oczekiwaniu na wyniki zainteresowałem się mocno tematem DNA, polecam książkę Śmiech ma po matce. Tajemnice genów pana Carla Zimmera, wyjaśnia wiele zagadnień.

Wcześniej wspomniałem że zestaw różowej został odrzucony z powodu złej jakości, dość szybko dostaliśmy drugi zestaw który tym razem odesłałem kurierem TNT, trochę drożej bo ok 120zł ale dotarł po 5 dniach (vs jakieś 2 miesiące pocztą).

Podsumowując, fajna zabawa, w wolnych chwilach planuje poczytać i poanalizować dane za pomocą jakiś narzędzi offline na komputerze. Nebula pozwala na eksport danych do portalu YFull który zajmuje się analizą sekwencji w chromosomie Y lecz zupełnie tego nie rozumiem więc nie podchodziłem do tego - planuje tu pogłębić wiedzę i przeanalizować co tam siedzi.

Wołam @josedra52 i @Betoniarka_chaosu

#dna #myheritage
Powiedzmiswojelekiifobie - Witam wszystkich obserwujących #lekiifobiewdna. Niestety z...

źródło: comment_1640956871MGX2lVB6oQ5LanmWOeOfld.jpg

Pobierz
  • 2