Wpis z mikrobloga

Będę instalował Elementary OS. Ile GB poświęcić na partycję? Planuję z czasem na niego się przestawić (zakładając, że będzie obsługiwał rozdzielczość wyższą niż 1024x768... Tak... przy ostatnich próbach instalacji linucha nie dałem rady zwiększyć do nominalnej.)

Czyli system + najważniejsze programy (ewentualnie do tego steam + kilka gier niezależnych).

#linux
  • 26
@LDsix: Zależy jaki masz dysk, i co tam będziesz miał, ja mając 20GB musiałem ostatnio przenieść katalog /usr bo brakowało już miejsca. Jeśli to nie jest kłopot to daj więcej, no i reszta na /home.
@LDsix: Masz 44GB ogólnie przeznaczone na linux'a? W takim razie jedna 10GB na /, druga swap ze 2GB i trzecia reszta na /home. Przy instalacji możesz je podzielić. Partycja osobno na /home jest wygodna gdy np. chcesz od nowa instalować system, lub przenosisz na inny sprzęt.
@WolverinePL: ja nawet swapu nie mam (na laptopie). wszystko leży na / ....

Na PC tak, tam mam swap + / + /home... + /tmp -> ram i parę jeszcze ciekawych konfiguracji.

@LDsix: Jaki masz dysk? Od tego wypadało by zacząć. Ogólnie rzecz ujmując zrób jak radzi @robekk1978: czyli 15GB -> "/" + "SWAP" wielkości twojego ramu + parę MB -> reszta co chciałbyś na linuksa zrób /home. Czemu
@grzemach: yep. Przy 4GB ramu swapu zupełnie nie rozumiem. Ale co ciekawe, przy braku swapu i mocnym obciążeniu kompa już na granicy ramu, dysk mocno mieli. Zatem skoro nie swap to co sie dzieje że go tak rzeźbi ? (aczkolwiek to ssd więc nie drażni za nadto ale widze po diodzie że coś się dzieje)
@grzemach: Mam już partycję 162 GB, z której zwolniłem ~40 GB. Z tego wolnego chce z poziomu Windowsa utworzym partycję dla linuksa, tak jak to robiłem wieki temu (przy użyciu Partition Magic - poszło zawsze gładko, teraz już nie jest rozwijany - jakim programem to zrobić (kolejne pytanie)?) Testować nic nie będę, chcę żeby działał i tyle,
@LDsix: robisz 3 partycje (obojętny system plików, później i tak je sformatujemy przy instalacji):

- 15 gb

- ilość ramu + trochę (będziesz mógł dodać sobie hibernację w razie potrzeby)

- reszta.

Instalujesz. wybierasz, chcę ręcznie podzielić dysk - tam wskazujesz partycje, używasz systemu "EXT4" + SWAP dla SWAPu i gitara.
@LDsix: zależy co zaznaczysz i którą opcję wybierzesz. Jeśli wybierzesz "formutuj" to usunie z niej wszystko, jeśli nie zaznaczysz... nie usunie. tak samo jeśli zaznaczysz, "ręczny podział" - to ręcznie będziesz mógł wybrać gdzie co ma się znaleźć.

Jeśli wybierzesz inną opcję (autmatyczny, i inne) - cholera wie co się może wydarzyć