Wpis z mikrobloga

Czy banki maja dostęp do rejestru dowodów osobistych jak Policja, na bieżąco???
Na stronach rządowych nic o bankach nie piszą, piszą, że osoba trzecia, która wykaże interes może złożyć wniosek - pewnie trwa to wiele dni. A tu 10 min po wypełnieniu formularza, w nocy taki mail:

niestety nie możemy otworzyć dla Ciebie konta osobistego ponieważ podałeś we wniosku dane dowodu osobistego, który nie widnieje w rejestrze dowodów osobistych. Zachęcamy do ponownego złożenia wniosku o konto. Wprowadzając we wniosku dane z dowodu osobistego zwróć szczególną uwagę na poprawność daty ważności dokumentu, jego serii numeru oraz imienia i nazwiska.

Jeszcze 5 lat temu numeru dowodu nikt nie sprawdzał. Coś się zmieniło w bankowości?
Podałem złą datę wydania, ale numer był poprawny, w numerze nie ma zapisanej daty, jest tylko cyfra kontrolna.

#banki #mbank #nestbank #pkobp #bankowosc #administracja
  • 20
@crazykokos: A od kiedy banki mają do tego dostęp? Z 5 lat temu raczej nie miały. I na jakiej zasadzie - w stronie rządowej piszą, że osoby trzecie moga złożyć wniosek (i odpowiednio uzasadnić) i dopiero po paru dniach dostaną info.
A tu wygląda, że to automatycznie jest sprawdzane - konto zakładałem w nocy i po 15 minutach informacja. Chyba nie siedzi tam pracownik po nocach.
@7160: Odpytanie rdo jest automatyczne przy pierwszy wprowadzeniu danych przez klienta. Jest jest na czerwono to jest wysyłana odpowiednia automatyczna wiadomosc. Albo usuwasz wniosek i wprowadzasz dane od nowa, poprawne, musi być 1:1 z dowodem. Piszesz wniosek o usunięcie danych zgodnie z rodo i ustawa, na tej podstawie usuwają dane. Przy ponownym wprowadzaniu nie wolno zapomnieć o polskich znakach (ó, ć itd.), drugim imieniu itd. Albo zanosisz dowod, jest skanowany do
@7160: Sprawa jest potencjalnie prosta. We wniosku podaje się datę wydania i datę ważności dokumentu. Dowody są teraz ważne na 10 lat, jeśli jedna data została podana błędnie i nie ma różnicy 10 lat to znaczy, że podałeś złe dane. Powinno to wyglądać w ten sposób: data wydania 10.10.2020, data ważności 10.10.2030 i na tej podstawie prosto sprawdzić czy są poprawnie wprowadzone dane :):)
@Marcinpoleca: Tak nie jest - miałem na kartce spisane dowody mój i ojca. Numer podałem swój, datę wydania i ważności - ojca.

Piszesz wniosek o usunięcie danych zgodnie z rodo i ustawa, na tej podstawie usuwają dane


@crazykokos: Ale skąd mają moje dane usunąć? Z RDO nie usuną, bo to państwowe, z banku nie usuną, jeśli chcę tam konto miec.

Odpytanie rdo jest automatyczne


@crazykokos: Czyli bank ma dostęp
@7160: Albo wniosek o usunięcie danych—> usunięcie błędnego wniosku o konto a potem złożenie nowego wniosku od nowa. Albo dostarczenie dowodu do banku i pracownik na jego podstawie poprawi aktualny wniosek.
Tak ma dostęp do rdo, mig br, mig dz, bankowy rejestr klientów niesolidnych, big, bik, crif i wiele innych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
aktualny adres znają.


@crazykokos: Bez przesady - zameldowania może i tak, ale zamieszkania?

adresy do przesyłek- t


@crazykokos: Z allegro raczej nie współpracują.

e odnośnie dostępu do rdo.


@crazykokos: Zaskoczyło - bo z 6 lat temu z całą pewnością można było podać nieprawdziwy numer dowodu (byleby cyfra kontrolna się zgadzała) i nikt tego nie sprawdzał.

ie maja tylko banku i policja


@crazykokos: Na rządowych stronach piszą, że osoby