Wpis z mikrobloga

Mógłby mi jakiś Mirek pomóc? Kompletnie nie znam się na tych sprawach, a też nie za bardzo mam gdzie się poradzić nim przedzwonię do samego Orange.

Otóż mój Internet stopniowo od jakiegoś czasu zwolnił. Właściwie już od początku założenia z rok czy tam 2 lata temu skakał jak szalony od 2mb/s do 25mb/s, więc stabilny to on chyba w ogóle nie jest, ale pobieranie na poziomie 4-7 mb/s (które występuje głównie na platformach typu steam czy origin, bo na stronkach waha się to od 1mb do 13mb mniej więcej) od jakichś kilku miesięcy, stale, bez zmian, przy pakiecie światłowodowym 300mb/s jest... dziwne? Z tego co pamiętam te mb/s przy pakietach są podane bodaj w jakiejś innej formie i potem samo faktyczne pobieranie w domu jest gdzieś na poziomie 25-30mb/s, ale pewny nie jestem.

Krótko mówiąc, czy takie działanie Internetu jest okej, czy dymają mnie na hajs za średnio działający Internet?
#orange #sieci #informatyka
  • 35
@darek-jg: Jeżeli chodzi o pakiet, to dają mi bodaj za jakieś 100 czy tam 110 zł właśnie ten światłowodowy net i telewizje. Musiałbym porównać z innymi opcjami, podobno najlepszą firmą od Internetu jest u mnie Koba, więc gdyby nie Orange, to może to?
@Masir: tak jak kolega @dktr napisał, przetestuj podłączając sie kablem do routera, dla pewności wyłącz na funbox wifi przyciskiem i odłącz pozostałe kable ethernet. Odpal stronę fast.com i podaj wynik. Wtedy będziemy ewnetualnie szukać rozwiązania Twojego problemu.
@Masir: Po wifi zaden operator nie gwarantuje parametrow poniewaz nie ma wplywu na zaklocenia, ilosc innych sieci w poblizu.
Jesli sprawdzisz po kablu i bedzie ok, sprawdz po wifi 5ghz, 2,4ghz ma tendencje do duzo nizszych predkosci, wiekszej podatnosci na zaklocenia, nie tylko od wifi.
@Masir: Megabity (male b tyle co masz na umowie czy wskazuje speedtest) kontra megabajty (duze B, tyle co pokazuje pobieranie steamie czy pojemnosci dyskow), tak w skrocie megabajt to 8 megabitow wiec operatorzy chwala sie wieksza wartoscia, troche jakby podawac predkosc samochodu w metrach nie kilometrach na godzine.

Wina wifi, ciezko wyciagnac wieksze predkosci zwlaszcza przy kiepskim zasiegu i wifi 2,4ghz. Ustaw moze na routerze dwie osobne sieci, z nazwa 2,4
@krzywy_kanister: Właśnie ustawiłem to już wcześniej. Na 2,4 przy pobieraniu wyciąga raptem 2mb/s, a na 5ghz wyciąga właśnie coś koło 7. Czytałem gdzieś, że ogólnie karty sieciowe wifi w laptopach są bardzo słabe i lepiej zainwestować w adapter. Mam świadomość, że do 40 czy 30 mb/s to ja praktycznie nigdy nie dojdę na wifi (mimo że 25mb/s czasem osiągałem), ale może to jakoś zwiększy efektywność sieci?
@Masir: Moze byc lepiej, moze byc gorzej, nie napalalbym sie na efekty, wifi ma swoje ograniczenia. Jesli chcesz lepszych wynikow najlepiej byloby podciagnac kabel gdzies blizej miejsca w ktorym uzywasz laptopa (niekoniecznie w tym samym pokoju, po prostu blizej) i podlaczyc drugi router do pierwszego po kablu, zeby nadawal blizej wifi i laczyc sie z ta blizsza siecia.
@Masir: Masz 5GHz AC, 300M po wifi wykręcisz jesli sygnał będzie na poziomie -55dBm lub lepiej czyli max jedna cienka ściana po drodze, szerokość kanału w AP będzie ustawiona na 40MHz, a w zaawansowanych opcjach karty masz włączone wsparcie dla szerokich kanałów, co czasem przy intelach jest domyślnie wyłączone.
@dktr: Mam ustawione do szerokości 2,4 i 5 ,,automatyczny", ale jest jeszcze możliwość ustawienia 20MHz. Agresywności transmisji i moc transmisji na najwyższej.