Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Zarabiam 13k brutto i jestem na UoP w IT. Czy powinienem przejść na ryczałt 12%? Nie wiem czy warto, tzn. wiem, że wyjdzie mi netto więcej, ale czego się boje:
-brak zdolności kredytowej przynajmniej przez początkowe miesiące prowadzenia działalności
-jak zachoruje to nie pójdę na l4 bo nie dostanę 80% wypłaty jak teraz tylko jakieś grosze
-skarbówka może się przyczepić zawsze o coś
-będzie widać, że mam firmę przez co jacyś scamerzy będą do mnie dzwonić
-urlop - to niby mam dogadane z firmą, że zapłacą mi za 26 dni urlopu.
-ZUS - popularnym stwierdzeniem jest "emerytur nie będzie". Ja jednak wierzę, że będą. Z tego co widzę na B2B moje składki maleją przez co emerytura będzie gorsza.

Czy wy byście zaryzykowali dla tych 1500 zł miesięcznie więcej?
#pracait

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61dc1e107cb451000c17101f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 22
@AnonimoweMirkoWyznania:

jeżeli planujesz kredyt hipoteczny to nie idź jeszcze na B2B, szczególnie na ryczałt.

jak zachoruje to nie pójdę na l4 bo nie dostanę 80% wypłaty jak teraz tylko jakieś grosze


jeżeli masz pracować na typowym B2B, to zalezy, jak się dogadasz :)

skarbówka może się przyczepić zawsze o coś


o co? szczególnie na ryczałcie jesteś bezpieczny

będzie widać, że mam firmę przez co jacyś scamerzy będą do mnie dzwonić


jeśli
@AnonimoweMirkoWyznania: Na chorobowym dostajesz tyle ile zadeklarujesz składki - jak odprowadzasz minimalną to dostaniesz grosze. Jakbyś zadeklarował wyższą kwotę - to dostaniesz proporcjonalne chorobowe. Na emeryture zawsze możesz odkładać na IKZE, ok. 10k rocznie. Nie wiem jak ze zwrotem podatku na ryczałcie wtedy, ale na zasadach ogólnych i liniówce zawsze się jakiś zwrot dostaje (~15-20%)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: jeśli na b2b będziesz pracował dla tej samej firmy to chyba nie będziesz miał małego zusu. Dobrze jakby firma miała jakas firme-siostre z ktora bys podpisal kontrakt. A najlepiej poszukaj sobie innego kontraktu bo 13k brutto pewnie da 13k netto przy b2b a to teraz w IT trochę mało
@AnonimoweMirkoWyznania: Najważniejsze pytania:
1) Nie będziesz płakał jak emerytury nie będzie? Tylko skończeni ****** powtarzają frazesy o braku emerytur i upadku ZUSu bo nie widzą czego to by było konsekwencją.
2) Nie będziesz płakał, jak Ci bez powodu wypowiedzą umowę i za miesiąc zostaniesz bez pracy? Aby wypowiedzieć usługę firmie, nie trzeba powodu, KP Cię nie chroni.
3) Nie będziesz płakał jak będzie kontrola skarbowa? Bo firmy takowe mają.
4) Umiesz
@wykopowy_brukselek: ja wierzę w emerytury z ZUSu, a głupi póki co są tylko przedsiębiorcy, którzy ostatnie kilkanaście lat płacili minimalne składki, a teraz właśnie na emeryturę przechodzą i pikachufejs bo 10 lat temu ktoś napisał, że ZUS już upada i oni uwierzyli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wykopowy_brukselek: to się okaże za 20 lat jak będziesz przechodził na emeryturę i będzie zależne od kondycji ZUSu i stanu inflacji, które zje lub nie twoje nazbierane oszczędności ( ͡° ͜ʖ ͡°) tymczasem jeśli chodzi o wyzwiska to najpierw pożycz szklaną kulę bo nie wiem czy je słusznie rzucasz XD
@AnonimoweMirkoWyznania: 13 tys brutto to tak jak ktoś napisał wyżej to naprawdę 15600 prawdziwego brutto pracodawcy. Na rękę wychodzi 8800
Zakładając 12% z 15600 netto na b2b wychodzi 13700 minus ZUS jakieś 1700 daje 12000 na rękę. Nie polecam przechodzić na b2b jak 12000-8800 wychodzi 1500 ( ͡° ͜ʖ ͡°) chyba że pracodawca chce cię #!$%@? i proponuje 13000 netto na fv ( ͡° ͜ʖ
@ImYourPastClaire:

w8 what xD...

1. damn aż nie wiem czy to bait i cxzy jest sens odpowiadać. Brak wiary w system emerytalny nie polega na zakładaniu braku wypłat. Chodzi o żenująco niskie wypłaty względem wkładu co jest uzależnione od wielu czynników między innymi demograficznych. Z tym nie ma nawet jak dyskutować.
2. jeśli wiążesz się z jedną firmą umową o pracę aby ola boga "nie wyrzucili" i twoja pozycja na rynku