Wpis z mikrobloga

Jaki program treningowy polecacie, żeby przyspieszyć pływanie na długich dystansach? Robię 1000m w 24-25 min (2:25-2:30/100m) - bez agresywnych nawrotów. Openwater bliżej 27-28 min. Czuję, że tym tempem spokojnie mogę popłynąć nawet i 3,8 km.
Gdy próbuję przyspieszyć to na 500m mam tempo coś ok. 2:15/100m ale to jest mój maks i jakoś nie mam już czego urwać. Nie mam jakiegoś ambitnego celu, ale czuję że po prostu od kilkunastu miesięcy ugrzęzłem w tej strefie tempa i nie mogę ruszyć dalej.
#plywanie #triathlon
  • 14
@viruzzet: @Wormditt: Z chęcią bym popracował nad techniką, ale z kimś kto się specjalizuje w pływaniu długodystansowym. Byłem na jednych zajęciach z doskonalenia pływania i mam wrażenie, że ci trenerzy nigdy nie zrobili na raz więcej niż 10 długości na basenie. Skupiają się na mocniejszym ruchu nogami i zmniejszeniem ilości oddechów co jest zupełnym przeciwieństwem tego jak wygląda pływanie na zawodach Tri. Poszedłbym na zajęcia z Tri, ale właśnie brakuje
@nalej_mi_zupy: pływasz 2.30 i wiesz wszytko lepiej od trenerów pływania :D idź na te treningi, bez oglądania twojej techniki mogę się założyć że tonie ci tyłek i nogi, krzyżujesz ręce i nie umiesz oddychać poprawnie.
W jeziorze będziesz miał piankę, która może podnieść ci nogi do góry ale nadal będą pewnie tonąć, krzyżując ręce pływasz pewnie zygzakiem, źle oddychając możesz się mocno hamować.

Techniki uczy się wykonując ćwiczenia na dystansie 50/100/200m,
@jefedecocina: Pływam 2:30/100m przy dystansie 1000m. Czasy na 100m mam 1:34-1:40. Technika pływania do tri, w piance, openwater jest zupełnie inna niż ta której uczą na popularnych kursach na basenach - byłem na takim kursie i wiem, że to nie dla mnie.
Dziękuję za hinty "krzyżowanie rąk" - poczytam. Bardziej chodziło mi o hinty kogoś, kto pływa długodystansowo do tri, czy lepiej cały czas pływać długie dystanse i pilnować jakiegoś elementu
@nalej_mi_zupy: 2:30 i 1:34 to ogromny rozstrzał. Trenerem pływania nie jestem ale sam trenuję pod dystans 1/2IM, większość treningów skupia się na technice i poprawieniu czasów na 50/100/200m, później 400/1000 i na koniec utrzymaniu tempa z 1000m na dystansie 2000m.

P.S.
Pływając 1:30 na 2000m pracuje się nad techniką, to jest dobry wynik w Polsce ale przeciętny na większych zawodach.
Z chęcią bym popracował nad techniką, ale z kimś kto się specjalizuje w pływaniu długodystansowym.


@nalej_mi_zupy: o takich rzeczach to myśl jak zaczniesz pływać szybko, gdy będziesz miał wypracowaną technikę, bo tempo 2:30-2:45 to ewidentne braki w technice.

Sam pływałem jeszcze niedawno w takim tempie, znalazłem nauczyciela i po 2 miesiącach pływałem 2:05, na open water jedynie kuleje mi nawigacja, ale z zegarka tempo 1:52 mi wyszło na połówce IM (płynąłem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nalej_mi_zupy: Ja byłem na szkoleniu z Total Immerison i mega mi się podoba cały zamysł tego i sposób pływania. Od siebie mogę to polecić.
Jeśli chodzi o treningi, to raz w tygodniu pływam dłuższe dystanse docelowo będzie godzina ciągiem, a teraz rozbijam sobie na odcinki po 500 m z różnymi wariantami. W tygodniu ładuje obecnie 50 m i 100 m, plus glaichem pływam, żeby plecy wzmocnić.
@nalej_mi_zupy: Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że tempo w basenie != tego co masz na open water. Jeśli chodzisz regularnie na basen, np. x3 w tygodniu i przez miesiące nie widzisz progresu, to ewidentnie coś robisz źle. Musisz iść do kogoś, aby Ci pomógł. Tutaj naprawdę nie trzeba specjalistę, jeśli pływasz powyżej 2 min / 100 m. Na kursie byłem tym https://www.ti-europe.com/program-i-terminy/. Mają też trenerów po większych miastach i możesz spróbować
@kaktusx22: No ja wiem, że w jeziorze tempo słabsze - pisałem nawet wyżej, że openwater mam bliżej 28 min/1000m. Rozumiem, że pływając TI jesteś w stanie zrobić 1000 poniżej 20min? Jeśli tak to jestem przekonany do znalezienia takiego trenera. Dzięki!
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nalej_mi_zupy: Jezioro lepsze, bo masz piankę xd. Tak, lajtowo. Na yt jest sporo filmików, jak goście zasuwają TI. Mi najwięcej pomogło w tym, że dupsko nie opada, większy fun z pływania i komfort.