Wpis z mikrobloga

Okej mireczki. Czas na podsumowanie z budowy ( ͡° ͜ʖ ͡°) a konkretnie z SSO pod Warszawą.

Wszystko robione ekipami, zero samoróbstwa. System materiał+robocizna, 8% VAT na wszystko.

Metraż: 165m^2 (100+65). Poddasze będzie nieużytkowe, ale to żadna różnica na etapie SSO (ściana kolankowa 120cm, podniesiona pod przyszłą adaptację poddasza), dopiero później będzie różnica gdy odpadnie wykańczanie poddasza.

Bez garażu w bryle.

Koszty SSO: około 180 000 PLN, mam jeszcze kilka drobnych płatności.
Wychodzi 1090 PLN za m2 SSO, co zdaje się jest dość tanie (większość portali straszy cenami rzędu 1500-2000 za m2 przy obecnej bańce na materiały).

Przepłaciłem za:
- stal (4950zł za tonę, ***! ale na szczęście potrzebne mi było tylko stali za kilka tysięcy, więc przepłaciłem 3-4 tys PLN względem 2019, co nie jest dramatyczne jeszcze).
- drewno konstrukcyjne (1500 za m3,
***! jeszcze parę lat temu było 700 zł za m3 ^_^ przepłaciłem ok. 5 tysięcy PLN za wieźbę)

W zasadzie tyle, reszta materiałów oczywiście podrożała względem lat poprzednich, ale raczej "o inflację".
Więcej drewna na budowie nie będzie, ale będzie niestety styropian + blachodachówka i tutaj upatruję największych strat względem 2019.
Przy czym mogę sobie pozwolić na czekanie z ociepleniem ścian do końca 2022 roku (do wprowadzenia), więc może w listopadzie 2022 ceny styro już spadną.

Na pewno muszę przepłacić teraz, za ocieplenie podłogi (18cm EPS), sam materiał ~5000 PLN, więc co najmniej 2500 PLN psu w dupę.

Przepłacę też za dach (kilka tysięcy więcej za materiał - w 2022 wszystkie cenniki są x2 względem 2017) i to pomimo wyboru dość ekonomicznej blachodachówki. Tutaj kolejne ~5000 PLN straty i żal, że nie robię cementowej (ale mam za lekką więźbę na nią ( ͡° ʖ̯ ͡°))

Czyli za SSO przepłacę względem 2019 około 10 000 PLN, kupując część materiałów na bańce, i kolejne 10 000 PLN za SSZ.

Oczywiście szkoda tych pieniędzy, ale uważam, że historie o tym, jak budowa "podrożała dwukrotnie" są delikatnie mówiąc przesadzone i przy szacowanej cenie całości pod klucz (~500k PLN) nie są to jakieś zniewalające kwoty, które mogłyby zniechęcić do budowy domu.
Ps. nie będę robił wypasionego ogrodu, wykończenie zrobią znajomi Rosjanie za niską stawkę, mam w rodzinie elektryka i hydraulika, więc nie piszcie mi że nie dam rady za 500k ;))

Wasze opinie?

#nieruchomosci #budujzwykopem
  • 85
  • Odpowiedz
Chyba u Ciebie nie można liczyć 8% VAT na materiał, prawda? Bo chyba od 300m2+ już nie można


@TypowyZakolak: łapię się poniżej 300m2. wychodzi jak dobrze pamiętam 240m2 według ich wyliczeń bo skosy itp liczą się inaczej mimo że mając prawie 2m wchodzę pod ten skos jakieś 1m od ścianki kolankowej.
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: na 1000m2 to raczej ciężko będzie poziomy wymiennik więc grunt to tylko pion a to już tak tanio nie jest. Trzeba liczyć jakieś 20-25k za odwierty w zależności od zapotrzebowania domu. Ja mam minimalne bo dom jest prawie pasywny. Mam zaprojektowane jakieś 4000kWh na cały rok. Plus ok 2500kWh ciepła woda.
  • Odpowiedz
tak sobie gadajcie a wniosku o przyłącze w '22 nie złożycie, plus czas realizacji 2 lata to przyłącze za minimum 3 lata


@Bad_Wolf: Wniosek złożony w zeszłym roku, dzisiaj podpisane papiery o skrzynkę.

@ATAT-2: Serio? ja nie cierpię indukcji. Nigdy nie wrócę do indukcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@TypowyZakolak: A ja do gazu ;)
Koniec z brudnymi garnkami od spodu i czyszczenie indukcji vs gazowego
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: to błąd, nie wyjdzie wiele więcej a później albo nie zrobisz tego nigdy albo trzeba będzie wymieniać PC bo będzie za mała. Teraz wstawisz za dużą to będzie taktować i skróci się żywotność i sprawność spadnie.

Nie wspomnę o burdelu który powstanie przy remoncie\ adaptacji poddasza.

https://cieplo.app/wynik/o60s
Taka różnica między naszymi domami
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: no to zapotrzebowanie mamy dość podobne. Ty masz <50, ja trochę ponad 50 kwh/m2/rok.

A co do zostawienia poddasza to niestety przez znaczny udział rzeczy, które podrożały najbardziej na bańce 2021 (styro, płyty OSB i sucha zabudowa) wyjdzie znacznie więcej. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Musiałbym brać dodatkowy kredyt na gównianych warunkach i wysokich stopach procentowych. Wolę to zostawić, na razie nie jest mi to do niczego
  • Odpowiedz
BTW, @Bad_Wolf

Nie myślałeś o budowie domów na sprzedaż? mając możliwość aż tak taniej i odbiegającej od średnich cen rynkowych budowy mógłbyś pewnie przytulić po 100-200k minimum od każdej zbudowanej chaty ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak nie więcej

Wystarczy porównać z ceną jaką chcą za gówniane domki 100m w Legionowie w stanie deweloperskim, po 800 koła lol
  • Odpowiedz
no to zapotrzebowanie mamy dość podobne.


@TypowyZakolak: ta stronka przy nowych domach głupieje. OZC mam wyliczone na ok 6600kWh stronka podaje 11000kWh.

Wynika to z tego, że materiał ścian podajesz tak jak w moim wypadku "beton komórkowy" ale jaki? 600 czy może 500 czy mniej? Różnica w stracie ciepła gigantyczna. Tak samo fundament, ja mam płytę fundamentową izolowaną, a tam co jest policzone i jak. Czyli kolejny mostek który jest uwzględniany
  • Odpowiedz
Dodatkowo cena też jest pochodną moich znajomości (plus teścia, plus ojca; wszyscy około budowalne życie prowadzą) i sprzedaży na zasadzie: "a to dla ciebie" i myk minus 20%-30% .


@Bad_Wolf: No właśnie to mam na myśli. Mając takie możliwości mógłbyś zaorać śmieszności typu:

https://www.otodom.pl/pl/oferta/dom-idealny-dla-twojej-rodziny-121m2-ID4e3kk

820k za stan deweloperski - lol. Mała działka, nie ma kanalizy, nie ma wodociągu, nie ma ogrodzenia, nie ma reku, nie ma klimy, okna najtańsze jakie są,
  • Odpowiedz
6 lat temu jak kupowaliśmy grunt to zapłaciliśmy 30kPLN za 3000m2


@Bad_Wolf: Aha, dziś to całkowicie nierealne, 200k za 1000m2 w Legionowie też ( ͡° ʖ̯ ͡°)

W Legionowie dasz 500k za 1000m2 teraz.

W serocku pewnie z 200k, bo wszyscy rzucili się na ziemię gdy przyszedł Covid.
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: parę km od miejsca gdzie stawiam dom jest postawione małe osiedle. 2 lata temu. Domek 80m2 użytkowej, więc nie za duży, zgadnij po ile były sprzedawane w deweloperskim.
Działka 1000m2

Nie orientowałem się ostatnio po ile idzie tam ziemia. "W moich" czasach dawało się kupić za ok 300k 2ha terenu do rozplanowania i sprzedaży albo budowy.

Rozważ, bo chyba warto :)


Najpierw skończę swój. Później odrobię gotówkę którą w
  • Odpowiedz
parę km od miejsca gdzie stawiam dom jest postawione małe osiedle. 2 lata temu. Domek 80m2 użytkowej, więc nie za duży, zgadnij po ile były sprzedawane w deweloperskim.

Działka 1000m2


@Bad_Wolf: 600k?

Nie orientowałem się ostatnio po ile idzie tam ziemia. "W moich" czasach dawało się kupić za ok 300k 2ha terenu do rozplanowania i sprzedaży albo budowy.


@Bad_Wolf: W 2021 była bańka na ziemi.

Moja działka już kosztowała krocie
  • Odpowiedz