Wpis z mikrobloga

Czy w Excelu jest jakikolwiek sposób aby przenieść formułę z jednego pliku do drugiego?

Używając zapytań można w prosty sposób przenieść wartości, ale ja bym chciał konkretne formuły. Jak w pliku jest wpisana formuła "=A1+B1", to chciałbym aby dokładnie taka formuła została przeniesiona do mojego nowego pliku i aby te referencje odnosiły się do komórek w nowym pliku. Da radę? Wymaga to VBA?

#excel #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 28
@Gumaa: a chcesz przenieść dużo takich formuł czy tylko jedną, względnie jedną i przeciągnąć? Bo nie wiem za bardzo czemu zwykłe kopiowanie cię nie satysfakcjonuje
@jerry_owies: @Limonene: chcę mieć stałe połączenie XD
Skopiować to ja se umiem, mi chodzi o taki sposób, aby w dowolnym momencie dało się na nowo zaciągnąć te dane bez otwierania pliku źródłowego i ręcznego ich kopiowania

Taką ubogą bazę danych chcę zrobić
Wymaga to VBA?


@Gumaa: tak

i chodzi o taki sposób, aby w dowolnym momencie dało się na nowo zaciągnąć te dane bez otwierania pliku źródłowego i ręcznego ich kopiowania


@Gumaa: nie istnieje żaden magiczny sposób, by bez otwierania pliku wyciągnąć z niego dane. Czy to ręcznie, czy za pomocą dowolnej innej metody wyciągnąć danych bez otwierania pliku się nie da.
@Gumaa: To jeszcze przemyśl jedną kwestię.
https://www.keynotesupport.com/excel-basics/excel-linking-worksheets.shtml

Jeżeli w pierwszym arkuszu chcesz sposobem sięgnąć formułą do danych z drugiego arkusza, to ważna jest kwestia łączenia (linkowania) plików.

Jeżeli to będzie łącze bezwzględne (typu d:\arkusze\Arkusz1.xlsx), to zmiana położenia pierwszego pliku na tym samym komputerze będzie bez wpływu na jego działanie o ile Arkusz1.xlsx nie zmieni swojego bezwzględnego położenia.

Jeżeli to będzie łącze względne (czyli względem pierwszego pliku) to przemieszczenie pierwszego pliku wymusza
ja to bym wolał zrobić bazę danych, no ale klient nasz pan ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Gumaa: Nie wiem czy zazdrościć czy współczuć, tak bez szczegółów, ale chyba podobnej maści klientów widziałem.
Czuję czym to śmierdzi. Bo może z tego wyjść ci komedia i tragedia.
Czasem tak jest że Ty chcesz jak najlepiej pogodzić chęci klienta z dobrą praktyką, klient chce po swojemu.
Jak się klient nie
nie istnieje żaden magiczny sposób, by bez otwierania pliku wyciągnąć z niego dane. Czy to ręcznie, czy za pomocą dowolnej innej metody wyciągnąć danych bez otwierania pliku się nie da.


@brak_nicku: oczywiście że się da bez otwierania pliku.

Właśnie tak zrobiłem klikając na magiczny przycisk "Nowe zapytanie". Tworzy to połączenie do innego pliku Excela i dane same się zaciągają. Żaden plik nie musi być w tym celu otwarty. Excel sobie może
Tak naprawdę to technicznie pod spodem ten plik musi być otwarty.


@IJarzi: to równie dobrze można stwierdzić, że niczego nie zrobię, jeżeli nie wykonam odpowiednich operacji binarnych na procesorze ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co sobie Excel robi pod spodem mnie nie interesuje, bo efekt jest taki, że żaden plik z perspektywy użytkownika nie musi być otwarty.

A tak swoją drogą nie możesz przetrzymywać formuł jako tekstu?


No
@brak_nicku: właśnie wytłumaczyłem o co chodzi powyżej. Ja, ani użytkownik nic nie musimy otwierać, więc ja mam to gdzieś że system operacyjny otwiera plik aby cokolwiek z niego odczytać.
właśnie wytłumaczyłem o co chodzi powyżej


@Gumaa: a ja wyżej wytłumaczyłem, że bez VBA skopiowanie formuł się nie uda. Czy to VBA, czy jakikolwiek "zapytania", czy formuły mogą otworzyć inny plik i pobrać z niego dane, system operacyjny nic tu nie robi
przecież Excel odpytuje natywne metody systemu operacyjnego do operacji na plikach


@Gumaa: jasne, każda operacja na plikach korzysta z funkcji systemu operacyjnego, ale to nie system operacyjny je inicjuje tylko użytkownik Excela, bez względu na to, czy użyje formułę, VBA, PQ czy cokolwiek innego. Plik zostanie otwarty, dane odczytane,
@brak_nicku: no zajebiście, ale co to niby wnosi?

Tak samo jak nie obchodzi mnie co robi system operacyjny, tak samo nie obchodzi mnie że Excel musi ten plik otworzyć, tylko nikt tego nie zobaczy ¯\_(ツ)_/¯
no zajebiście, ale co to niby wnosi?


@Gumaa: na przykład to, że musisz zadbać, żeby użytkownik miał dostęp do tych plików. Jak to duże pliki to trzeba przypilnować zasobów. Jak są na dysku sieciowym a zajmują gigabajty - to trzeba być świadomym, że zostaną z tej sieci pobrane w całości - czas, transfer.
Jest parę zagadnień, stwierdzenie, że na użytkownika to nie wpływa, bo on ręcznie pliku nie musi klikać jest
@Polinik: przecież jak pobieram dane, to oczywiste, że trzeba będzie też ten plik zaciągnąć. Takie gadanie jak na elektrodzie, byle się do czegoś doczepić, co nie jest związane z pytaniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Gumaa:
Ale mniej oczywiste jest zapewnienie dostępu do plików, bo przecież "nie trzeba ich otwierać".
Przychodzisz tu po pomoc, dostajesz ją, dostajesz też sprostowanie błędów w założeniach i jeszcze się rzucasz, że za dużo informacji.
Zdumiewające.
i chodzi o taki sposób, aby w dowolnym momencie dało się na nowo zaciągnąć te dane bez otwierania pliku źródłowego i ręcznego ich kopiowania

@Gumaa: nie istnieje żaden magiczny sposób, by bez otwierania pliku wyciągnąć z niego dane. Czy to ręcznie, czy za pomocą dowolnej innej metody wyciągnąć danych bez otwierania pliku się nie da.


@Polinik: zwróć uwagę od czego się ta dyskusja zaczęła. Nie sądzisz, że to jednak jest
Nie sądzisz, że to jednak jest trochę mało konstruktywna wiadomość?


@Gumaa:
Nie, nie sądze. To jest istotna kwestia, nawet jak użytkownik nie musi otwierać ręcznie pliku to plik i tak jest w z jego uwierzytelnieniem otwierany.
Z Twojego wpisu wynika, że nie jesteś świadom tego, że plik i tak trzeba otworzyć, więc doprecyzowanie tego uważam na miejscu. ¯\_(ツ)_/¯
@Polinik: doprecyzowanie jasne, ale ta wiadomość brzmi po prostu "nie da się i koniec".

I potem mimo tego, że w odpowiedzi wytłumaczyłem, że zdaję sobie sprawę, że Excel sobie może to otwierać w tle, ale mnie interesuje tylko akcja z perspektywy użytkownika - ktoś tu nadal brnął twardo w "nie da się" ¯\_(ツ)_/¯
@Gumaa: w pierwszym moim zdaniu dostałeś odpowiedź, która chyba nie może być bardziej precyzyjna: Da się, ale tylko VBA. Potem zamiast napisać, czy VBA wchodzi w rachubę, czy może bardziej szczegółowo opisać co chcesz dokładnie osiągnąć - może jest jakieś inne rozwiązanie niż kopiowanie zacząłeś próbować podważyć to co napisałem w drugim, a fakty trudno podważyć.