Wpis z mikrobloga

Mirki czytając o tym Tonga przeczytałem, że przez zmiany klimatu zagrożona istnieniem jest wyspa Tuvalu. Nie wiem czy wiecie, ale wiele domen w Polsce i na świecie jest z końcówką "TV". Czy jak ta wyspa kiedyś zostanie zalana wodą, to domena TV przestanie działać? Kto ustala końcówki i domen i jak to funkcjonuje, że są takie końcówki a nie inne?

#kiciochpyta #domeny #webdev
  • 5
  • Odpowiedz
@iighlaq_alhabl: Mało realne bo z pewnością ta domena realnie jest obsługiwana z kraju o infrastrukturze i insytucjach które mogą to zapewnić - np. domena .st (Wyspa Św. Tomasza z Afryki) jest obsługiwana i wręcz fakturowana ze Stockholmu
  • Odpowiedz
@iighlaq_alhabl: Otóż to, nawet w sumie o tym czytałem kiedyś - oni to całkowicie powierzyli firmie z USA i mają czysty hajs co kwartał i tyle.

W 2001 roku domena została sprzedana przez rząd Tuvalu amerykańskiej firmie Verisign, która zarządza nią do dzisiaj. Zgodnie z umową rząd miał otrzymać 45 mln dolarów – jednorazowo 9 mln i przez kolejne 15 lat wypłacane co kwartał 500 tys. dolarów[1].

https://pl.wikipedia.org/wiki/.tv
  • Odpowiedz
@iighlaq_alhabl no właśnie chciałem napisać, że to nie jest tak, że wioskowy wódz ma w domu serwer i gdy wyspa pójdzie pod wodę, to wszystkie domeny również ( ͡º ͜ʖ͡º)

Z drugiej strony, skoro może tych wysp kiedyś zabraknąć, nic tylko zasuwać tam na urlop, nie?
  • Odpowiedz