Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#prawo #kiciochpyta #policja

Mirasy, czy jest możliwość odzyskać/uzyskać ponownie list z prokuratury z zeznaniami oskarżonego i wyrokiem z policji? Dostałam go parę lat temu, ale zagubiłam, zniszczyłam nie pamiętam ale chciałabym go mieć ponownie. Byłam głównym oskarżycielem. Czy da radę to zrobić?
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Stealth: czyli jak dryndnę, że jestem Innigri Mirabelska i że pozwałam kiedyś taka i taka osobę i chce ponownie pismo z tej sprawy to mi wyślą? Na komendę zadzwonić?
@innigri jeśli akta nie zostały zniszczone po upływie okresu ich przechowywania, to trzeba złożyć wniosek o wydanie kopii dokumentów (podlega to opłacie). Jeśli byłaś pokrzywdzoną w sprawie, to zwykle wyrażana jest zgoda. Kiedy i z jakiego powodu umorzono postępowanie (od tego zależy okres przechowywania akt)?
@innigri zależy jaka podstawa umorzenia była przyjęta w postanowieniu. Jeśli przedawnienie lub brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa (tzw. "brak dowodów") to akta już raczej zostały zniszczone (okres przechowywania to 5 lat). Jeśli podstawą było niewykrycie sprawcy, to akta mogą jeszcze być ("enki" przechowuje się dłużej).
@innigri decyduje podstawa umorzenia opisana wskazana w postanowieniu. Z tego co piszesz, wydaje mi się, że akta zostały raczej już zniszczone. Nie zaszkodzi jednak zadzwonić (do prokuratury, która nadzorowała postępowanie, a nie na Policję) i zapytać. Czasem są "poślizgi" w brakowaniu akt.